DÜNYAHABERLERORTADOĞU

İran İstihbarat Bakanlığı, ABD ve İngiltere’nin son isyanlarda “doğrudan” suç ortağı olduğunu söyledi

Bakanlık, Cuma günü yaptığı açıklamada, son olaylar sırasında Siyonist rejime ve devrim karşıtı örgütlere bağlı onlarca teröristin yakalandığını söyledi.

Bakanlık, 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin trajik ölümünün ardından ülkede protestoların şiddete dönüşmesi, güvenlik görevlilerinin saldırıya uğraması, polis arabaları, ambulanslar ve diğer kamu görevlilerinin saldırıya uğramasının ardından yabancı destekli ayaklanmalara neden olan koşullara vurgu yaptı.

Terör eylemlerinin çoğunluğu Arnavutluk’ta bulunan İran karşıtı terörist bir grup olan Mücahit-e-Khalq Örgütü (MKO) ve diğer devrim karşıtı terör gruplarıyla bağlantılı kişiler tarafından organize edildiği bildirildi.

Açıklamada, son günlerde kanun ve düzeni koruyan güvenlik güçlerinin İngiliz hükümetleri ve onların Suudi müttefiklerine bağlı çeşitli tarikat benzeri örgütlerle, yabancı casus ajans ajanlarıyla, sokaklardaki isyancıların kandırılmış ajanlarıyla ve ayrıca İsrail ve ABD’nin doğrudan müdahalesiyle uğraşmak zorunda kaldığı belirtildi.

İran İstihbarat Bakanlığı, 49 MKO teröristinin aktif olarak yanlış bilgi yaymak, protestocuları terör ve sabotaj eylemlerine tahrik etmek, slogan atmak ve kamu malına zarar vermek amacıyla sokaklarda bulunmak suçlarından gözaltına alındığını duyurdu.

Bakanlık, Kürdistan Komala Partisi, Kürdistan Demokrat Partisi, PAK (Parti Azadi Kürdistan) ve PJAK (Kürdistan Özgür Yaşam Partisi) gibi Siyonist rejim tarafından eğitilen gruplarla bağlantılı olanlar da dahil olmak üzere 77 teröristin gözaltına alındığını bildirdi. İran’ın batı sınırında. Gözaltına alınanlardan birinin Irak Kürdistan Bölgesi’nde (KBY) konuşlanan terör gruplarının önde gelen üyelerinden olduğu belirtildi.

Bakanlık, yakalanan Teröristin Kürdistan Bölgesel Yönetimindeki Amerikan-Siyonist askeri üslerinde eğitim aldığını itiraf ettiğini söyledi. 

Açıklamaya göre ayrıca, terör ve Tekfirci gruplara bağlı bir grubun beş üyesi, halka açık toplantılarda ve protesto sahnelerinde patlatılması amaçlanan 36 kg’lık patlayıcı ile birlikte ele geçirildi.

Bakanlık, ayaklanmalar sırasında ABD destekli eski Pehlevi rejimiyle bağlantılı 92 kişinin bulunduğunu ve gözaltına alındığını da ekledi. 

Buna ek olarak, Almanya, Polonya, İtalya, Fransa, Hollanda, İsveç gibi ülkelerden dokuz vatandaş, ayaklanma sırasında tutuklandı.

İran İstihbarat Bakanlığı’na göre, çok sayıda tabanca, farklı türde makineli tüfek, fişek, pompalı tüfek ve mühimmat da ele geçirildi.

Tehran Times, dört Avrupa ülkesinin ve bir Asya ülkesinin ayaklanmaları ve protestoları kışkırtmaya karıştığını öğrendi. Tahran Times tarafından alınan bilgilere göre, Almanya, Avrupa’nın protestoların alevlerini körükleme çabalarının merkezinde yer alıyor. Tahran’daki Alman büyükelçiliği, Tahran’daki bu çabalara katılan diğer Avrupa büyükelçilikleri için bir koordinasyon merkezi olarak hizmet etti. Bu, istihbarat bakanlığının açıklamasında yayınladığı verilerle tamamen örtüşüyor.

Açıklamaya göre, Alman büyükelçiliğine gerekli uyarılar yapıldı.

Bu arada Tehran Times, Alman büyükelçiliğinin bazı kamu aydınları ve alçaklarla ve ayrıca Amini ailesinin üyeleriyle temas kurduğunu öğrendi. 

Tahran Times’ın aldığı bilgiye göre, Alman büyükelçiliği Amini ailesiyle temasa geçerek onları polise karşı seslerini yükseltmeye ve Mahsa Amini’nin ölümünü haberlerde tutmak için yabancı medya kuruluşlarına ulaşmaya teşvik etti. 

Tehran Times’ın haberine göre, Almanya’ya ek olarak, birkaç Hollanda vatandaşı İran’daki huzursuzluğa karıştı ve hatta bazıları tutuklandı. Tehran Times tarafından alınan bilgilere göre, bu vatandaşlar huzursuzlukta “aktif rol” oynadı. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı