DÜNYAİranTEKNOLOJİ

İran, nükleer konuda 5+1 ile son anlaşma müzakerelerine de hazırdır

İran dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif, İran İslam inkılabı rehberinin nükleer silah konusundaki fetvasının İran’ın savunması doktriniyle ilgili en büyük belge olduğunu belirterek; ‘İran, nükleer konuda 5+1 ile son anlaşma müzakerelerine de hazırdır” dedi.

Zarif, dün gece Cenevre’den Tahran’a dönüşünde Tahran’da havalimanında yaptığı açıklamada, İran’ın son anlaşma için müzakerelere hazır olduğunu belirterek, “asıl ve önemli olan son anlaşmadır ki, o anlaşmada İran aleyhinde kanunsuz bütün yaptırımlar kalkacaktır ve İran’ın nükleer programı da bütün diğer ülkeler gibi normal faaliyetlerini sürdürecek ve saygıyla karşılanacaktır” dedi.

İran dışişleri bakanı, İran’ın nükleer konuda hiçbir sorununun olmadığını ve bunu bütün dünyaya açık bir şekilde gösterdiğini belirterek; İran ve 5+1 grubu arasında sağlanan anlaşmayı da, bazı söylenenlerin aksine, anlaşmanın ‘çok önemli ve büyük getirisi olan bir anlaşma’ şeklinde nitelerken, İran’ın uranyum zenginleştirme hakkının resmiyette tanınmasının bunun bir örneği olduğunu söyledi.

Zarif, İran’ın bütün dünyaya, İran’a karşı baskının etkisiz olduğunu ve İran halkıyla tek yolun konuşma olduğunu gösterdiğini söyledi.

İran’dan hiçbir şekilde nükleer maddenin çıkartılmadığının ve çıkartılmayacağının da altını çizen Zarif, İran’da nükleer hiçbir tesisin kapanmayacağını ve İran’ın şeffaf olarak nitelediği şekilde bu güne kadar süren nükleer çalışmaların bundan sonra da aynı şekilde süreceğini söyledi.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. ne oldu hani büyük şeytandı amerika demmeki iş menfaat olunca şeytanlarlada anlaşılabiliyor nasıl ki şebiha çetelerinin başı esad ile anlaştılar ise aynı durum bunun içinde geçerlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı