İranMEDYA ANALİZ

İran Seçimleri 5 Kıta,96 Ülkede Gerçekleştiriliyor

İran İslam cumhuriyeti dışişleri bakanlığı yaptığı açıklamada İran ile birlikte 5 kıtanın 96 ülkesinde eşzamanlı cumhurbaşkanlığı seçimlerinin gerçekleştiğini belirtti.

Ülke dışındaki seçim merkezinin belirttiğine göre içişleri ve dışişleri bakanlığının koordinasyonu ile 96 ülkede 128 merkezde toplam 290 şubede seçimleri gerçekleşecektir.

İçişleri bakanlığına bağlı ülke dışı seçim merkezi, toplam 850 bin oy pusulasının yurt dışına gönderildiğini, bu bağlamda seçimlerin ikinci tura taşınma ihtimalinin de göz önüne alındığını açıklayarak, yurt dışında yaşayan İranlıların elçilikler ve baş konsolosluklara giderek oylarını kullanabileceklerini açıkladı.

Habere göre dışişleri bakanlığı, Amerika’da 25 merkez, Avustralya’nın Melborn, Sydney ve Canberra kentlerinde 3 merkez ve Londra’da bulunan İran konsolosluğunda oy kullanılabileceğini açıkladı.

Yurt dışında seçim komitesinin belirttiğine göre Irak’ta kutsal mekanları ziyarete giden İranlıların konsolosluklarda ve de İranlı ziyaretçilerin toplandığı mekanlarda bulunan oy sandıklarına oylarını kullanabilecekler. Bu arada Arabistan’ın Riyad, Mekke ve Medine kentlerinde bulunan konsolosluklarda cumhurbaşkanlık seçimlerinin gerçekleşeceği belirtildi. Cumhurbaşkanlık seçimleri, yurt dışında gerçekleşen tek seçimdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı