DÜNYAİNSAN HAKLARIİran

İran ve Irak iktisadi alanda birbirlerini tamamlayabilir

İran Cumhurbaşkanı yardımcısı İshak Cihangiri, İran ve Irak’ın iktisadi alanda birbirlerini tamamlayabileceğini zira iki ülkenin iktisadi alanda çok önemli potansiyele sahip olduğunu söyledi.

Cihangiri, bugün Tahran’da Irak başbakan yardımcısı Roj Nuri Şavis’i kabulünde yaptığı açıklamada, iki ülke arasında ticaret hacminin geçen yıl 12 milyar dolar civarında olduğunu ve bu rakamın iki ülkenin potansiyellerinin dikkate alındığında kabul edilir bir rakam olmadığını dile getirdi ve ‘iki ülke bu rakamın daha da arttırılması için çalışmalıdır’ dedi.

İran Cumhurbaşkanı yardımcısı Cihangiri, İran’ın altyapı projeleri, kalkınma, imar, bilim ve teknoloji gibi alanlarda çok önemli tecrübelere ve kazanımlara sahip olduğunu ve bu konudaki tecrübelerini Irak’a intikal etmeye hazır olduğunu söyledi.

İran Cumhurbaşkanı yardımcısı geçtiğimiz günlerde Irak’ta yapılan parlamento seçimlerini de Irak’ın özgürlük sürecinde iyi bir adım olarak nitelerken, Irak hükümetinin bu alandaki çabalarının takdire şayan olduğunu söyledi.

Sözkonusu görüşmede Irak başbakan yardımcısı da, İran ile her alanda ikili ilişkileri geliştirmeye hazır olduğunu söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı