HABERLERİranORTADOĞU

İran’dan Amerika’ya: “Üslerini füze yağmuruna tutarız”

İran İslam Cumhuriyeti Nizamın Maslahatı Teşhis Konseyi Genel Sekreteri Muhsin Rızai, ABD’nin bölgedeki üslerini yakından takip ettiklerini belirterek, “Eğer İran’ın milli güvenliği tehlikeye düşerse Amerikan üslerini füzelerle vururuz” dedi.

El Cezire’ye konuşan İran İslam Cumhuriyeti Nizamın Maslahatı Teşhis Konseyi Genel Sekreteri Muhsin Rızai: “Eğer İran’ın milli güvenliği tehlikeye düşerse Amerikan üslerini füzelerle vururuz.” dedi.

Rızai ayrıca Arap ülkelerine seslendi.

ABD Başkanı Trump’ın İran Devrim Muhafızları Deniz Kuvvetleri’nin, sürat botlarına saldıracağı iddiasının salt propagandadan ibaret olduğunu söyleyen Rızai, şöyle devam etti: “  Trump şunu çok iyi biliyor ki bölgedeki ABD üslerinin tamamı İran’ın gözetimi altındadır. Bizim milli güvenliğimiz tehlikeye düşerse Amerikan üslerini hiç tereddüt etmeden füzelerle vururuz. Biz asla bir savaşı başlatan taraf olmayacağız ama Washington’un başlatacağı bir savaşı bitiren taraf asla Washington olmayacak.

 Böyle bir savaşı ancak İran’ın vereceği bir karar sonlandıracaktır.

Çok yakında İran’a karşı uygulanan uluslararası silah ambargosu biteceğini ifade eden Muhsin Rızai, “ İşte o zaman hiç kimse bizim uluslararası silah piyasasından istediklerimizi almamızı engelleyemeyecek. Amerika ve AB’nin tek taraflı olarak İran’a karşı aldıkları silah ambargosu kararı İran’ı kesinlikle bağlamaz. Bu andan sonra böyle bir karara uymak zorunda değiliz. İran’a uygulanan silah ambargosu ekim ayında sona eriyor. Bu ikili bu ambargoyu yenilemek için ellerinden geleni yapıyorlar. Ancak bu hiçbir işe yaramayacak.” şeklinde konuştu.

“Bazı Arap ülkeleri kendilerini ABD’ye haraç vermek zorunda hissediyor ama bu konuda yanılıyorlar” değerlendirmesinde bulunan Rızai, “Bu Arap ülkeleri kendilerine önerilen çözümleri reddederek İran’a düşmanlıklarını sürdürmekle büyük bir hata ediyorlar” dedi.

 Bilindiği gibi bazı Arap ülkeleri, son günlerde ABD ve İsrail’in baskısıyla İran’a karşı hasmane tavırlar almış, İran da bu minik körfez ülkelerini, ABD-İran meselesinden uzak durmaları konusunda uyarmıştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı