DÜNYAORTADOĞUSon Dakika

İran’dan Barzani’ye Sert Uyarı

Tümgeneral Rahim Safevi Barzanileri İnkılap karşıtlarının Suudiler tarafından silahlandırılması konusunda uyardı.

Tümgeneral Rahim Safevi, “Barzanilerin Irak’ın kuzeyinde Suudilerin Konsolosluğunun İnkılap karşıtlarını silahlandırmasına izin vermesi hakkında uyarıyoruz” dedi.

İmam Hamane’nin Yüksek Askeri Danışmanı Tümgeneral Yahya Rahim Safevi bugün düzenlediği basın toplantısında, Tesnim Haberin, Türkiye’nin Irak’taki varlığı hakkındaki sorusuna şöyle yanıt verdi: “Bizim Türkiye ile olan ilişkilerimiz, iyi ilişkilerdir. Biz Türkiye’ye onlarca milyar gaz ihraç ediyoruz.

Türkiye siyasi konularda İran ile rekabet içerisindedir ve Türkiye İran’ın politikalarına aykırı şekilde hareket etmektedir. Davutoğlu daha önce komşu ülkelerle güvenli sınırlar istediklerini söylemişti ama bugün bu sınırlar güvensizleşti.

Biz Türkiye’nin hatta Lübnan’a bile müdahalelerine şahit oluyoruz. Biz komşularımızla iyi ilişkiler içerisinde olmak istiyoruz. İran, Türkiye’deki darbe girişimini kınayan ilk ülkelerdendi. Tabi Türkiye’nin iç meseleleri kendilerini ilgilendirir ama Türkiye için büyük zorlukları olacaktır. Bu konuların her birinin ve tutuklamaların bir dönüşü olacaktır ve bu ülke için gelecekte sorunlara neden olabilir.”

Rahim Safevi Lübnan’daki Cumhurbaşkanlığı seçimleri hakkında şunları söyledi: “Mişel Avn Hizbullah’ın dostudur. Arabistan ve Siyonist Rejim bu seçimden üzüntü duyuyorlar. İran ve Lübnan arasındaki ilişkilerin gelişmesini ümit ediyorum. Biz Mişel Avn’nın seçilmesinin İran’ın bölgedeki politikalarının lehine olduğunu düşünüyoruz.

Barzaniler Irak’ın kuzeyinde Suudi konsolosluğunun İnkılap karşıtlarını silahlandırmasına izin vermesi hakkında uyarıyoruz. Barzaniler İranlılara borçlu olduklarını bilmelidir. Irak Kürtleri Aryan’dır ve kökleri İran’a dayanmaktadır ve Irak Kürtleri İran’ı severler ama eğer bu siyasi oyuna girerlerse artık İran’ın onlara yardımda bulunacağı konusu şüphelidir.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı