DÜNYAİran

İran’ın nükleer programını gizlediği iddiası büyük bir yalandır

İran Milli Mühendislik Günü Oturumu’nda konuşan İran cumhurbaşkanı, nükleer program ve müzakere süreci hakkında konuştu.

Tahran’daki Milad Kulesi’nin konferans salonunda düzenlenen İran Milli Mühendislik Günü Oturumu’nda konuşan İslami İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, batılı ülkelerin İran’ın nükleer çalışmalarını gizlediği iddialarına dikkat çekerek, “Batılı ülkelerin İran’ın nükleer çalışmalarını gizlediği iddiaları büyük bir yalandır. İran, Uranyum zenginleştirmesi konusunda ilk önce Avrupa ve batılı ülkeler ile görüşmüştü ve bu zenginleştirmeyi, barışçıl amaçlar ve modern nükleer enerjiden yararlanmak hedefi ile istiyordu” dedi.

Ruhani açıklamasının devamında, “Bir Avrupa ülkesi bir süre vaktimizi aldı ve bazı sözler verdi ama son olarak biz kabul etmedik. Daha sonra ise Rusya ile görüştük ve olardan bazı donanımlar aldık ama sonunda Rusya da İran’a Uranyum zenginleştirme teknolojisini vermeyi kabul etmedi. Rusya’da sonra Çin ile görüşmelerde bulunduk ama tüm ülkeler bahaneler ürettiler. En sonunda kendimiz çaba gösterdik ve mühendislerimiz ile incelemelerde bulunduk, 3 ay sonra ise gözlem amacı ile gittiğimizde, santrifüjlerin ilk zenginleştirmeyi yaptıklarını gördük” dedi.

İran’ın modern bilimlerde elde ettiği başarıları ülkedeki mühendislere borçlu olduğunu belirten Ruhani, “Geçtiğimiz günlerde fırlatılan uydu, İran’ın uzay ve havacılık alanındaki yeni bir başarısı ve hepimiz için gurur kaynağıdır. Bilimsel ve mühendislik konularına siyasi bir şekilde yaklaşmamalıyız” dedi.

İranlı diplomatlar ve nükleer müzakere takımının çalışmalarına da dikkat çeken Ruhani, “Tüm bu çalışanlarda rekabet sahasında yer alıyorlar. Dünya temsilcilerinin teknik, hukuksal ve siyasi konuları incelendikleri uluslararası bir sahada. Tarih, nasıl çabalar sarf edildiği, dünyadan hiçbir eksiğimiz olmadığı ve tüm rekabetlerde başarılı olduğumuzu gösterecektir” dedi.

Ruhani konuşmasının devamında “Diplomatlarımızın çabaları, anlaşmaya varılıp, varılmamasına dikkat edilmeksizin, ülke tarihimiz için büyük bir gururdur. Aynı İsfahan, Natanz ve Fordu’daki mühendislerimizin bizim için gurur kaynağı oldukları gibi. Dünya ile bilim ve teknoloji konusunda rekabet etmeliyiz ve bu neden ile de ciddi ve yeni çalışmalar gerçekleştirmeliyiz” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı