DÜNYAİran

İranlı milletvekiller KİK’in Hizbullah kararını kınadı

İslami Şura Meclisi’nin bugünkü açık oturumunda KİK’in Lübnan Hizbullah’ını terör örgütü listesine eklemesi, 222 milletvekilinin imzasını taşıyan bir deklarasyonla kınandı.

Deklarasyonun metni şöyle:

“Lübnan Hizbullah’ı işgalci ve cani Siyonist Rejimi’ne karşı direniş simgesidir. Hizbullah olmasaydı Siyonist Rejim, Lübnan’ın güneyini işgal etmeyi sürdürürdü ve İsrail’in müttefiki tekfirci gruplar da Suriye gibi Lübnan’ın toprak bütünlüğünü zedelerdi.

Lübnan’ın Hizbullah’ı ile birlikte İslami Cihat ve Hamas, bugün dünya sulta düzeni ve özellikle Amerika ve İsrail’in saldırıları karşısında İslam ümmetinin onur kaynağı olarak parlıyor.

Öte yandan Suud Hanedanı diğer Körfez İşbirliği Konseyi üyeleri ile birlikte Hizbullah’ı terör örgütü olarak nitelendirmiş ve ona karşı yaptırımlar uygulamıştır. Tabi ki ne Arap ne de İslam onurundan bir iz taşımayan, geçen bir yılda Yemen’in mazlum halkını çoluk çocuk demeden bombalayarak kan revan içinde bırakan ve Amerika ve İsrail kuklası olduğunu gösteren Suudi Arabistan’dan başka bir beklentimiz olamaz.

Kimi zamanlar Direniş Cephesi’ne destek sunan Umman, Kuveyt ve hatta Katar gibi ülkeler, kendilerini Suudi Arabistan’ın kırık ve batmakta olan gemisine binmemeli ve İslami ümmet ve ülkeler karşısına dikilmemelidir.

Bu ülkelerden beklentimiz, Suudi Arabistan’dan ayrılmaları ve geçmişteki gibi İsrail’e karşı direniş simgesi sayılan Lübnan Hizbullah’ını desteklemeleridir.

Biz İran halkının milletvekilleri olarak Körfez İşbirliği Konseyi’nin Lübnan Hizbullah’a karşı yaptığı büyük hakareti şiddetle kınıyor ve bunun aslında Lübnan devleti ve halkına yapılan bir hakaret olduğunu düşünüyoruz ve bir kez daha Hizbullah ve onun yiğit lideri Seyydi Hasan Nasrallah’ı desteklediğimizi belirtiyoruz”.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı