DÜNYAORTADOĞUSon Dakika

İşgalci Suudi Koalisyonu Yemen’de Ateşkesin Sona Erdiğini Açıkladı

Yemen’de Perşembe günü sabah saatlerinde başlayan 72 saatlik ateşkes, uygulanmaya başladıktan birkaç dakika sonra, Suudi savaş uçaklarının Taiz’de bulunan Mecher El-Rai bölgesinde bir eve düzenlediği saldırı ile ihlal edildi.

Yemen’deki 72 saatlik ateşkes perşembe gecesi saat 23:59 da başladı ve işgalci Suudi koalisyonu bu ateşkese bağlı olduklarını vurguladı.

Birleşmiş Milletler Yemen Özel Temsilcisi İsmail Veled Şeyh pazartesi günü öğleden sonra yayınladığı bildiride, ‘Yemen’deki ateşkes planı Perşembe gün sabah saatlerinde uygulanmaya başlayacaktır.’ açıklamasında bulundu.

Yemen’in istifa eden Cumhurbaşkanı Abd Rabbuh Mansur Hadi’nin pazartesi günü ateşkes planını kabul ettiklerini açıklamasının üzere, Yemen’deki ateşkes planı üzerinde anlaşmaya varıldı.

Suudi Arabistan bölgedeki bazı Arap ülkelerinin koalisyonu ile birlikte 26 Mart 2015 tarihinden itibaren, Yemen’in istifa eden Cumhurbaşkanı Abd Rabbuh Mansur Hadi’yi yeniden iktidara geçirmek için Yemen’e karşı şiddetli saldırılarına başladı.

Öte yandan Yemen Sağlık Bakanlığı, Suudi Arabistan’ın Yemen’e düzenlediği saldırılarda 27 binden fazla kişinin şehit olduğunu ve yaralandığını açıkladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı