DÜNYAIrakORTADOĞUSon Dakika

IŞİD Petrol Kuyularını Yaktı, Bir Çevre Faciası Gerçekleşebilir

El-Kiyare şehri ve bölgesinin teröristlerden temizlenmesi ardından, IŞİD teröristleri geniş çapta petrol kuyularını ateşe verdi. Irak devletinin söz konusu kuyuları söndürmek için gösterdiği çabalara rağmen henüz bazı kuyular yanmaya devam ediyor.

Eş-Şark’ul Evsat gazetesinin yazdığına göre, petrol kuyularının yakılmasından ötürü ağır bir duman gökyüzünü örtmüş durumda ve bölge halkı bu kuyuların bir çevre felaketine sebep olmadan söndürmelerini istiyor.

Raporlara göre El-Kiyare bölgesinde gök yüzü siyah bir bulut ile örtülmüş ve şehrin caddelerinde petrol akarak dicle nehrine uzanmış durumda.

El-Kiyare bölge yetkilisi Salih El-Ceburi konu ile ilgili şöyle açıklama yaptı: ‘’El-Kiyare’de gök yüzü 5 petrol kuyusunun yanmasından dolayı tamamen siyah bir bulut ile kapanmış durumda ve merkezi devlet ile bağlantılı kurumların kuyuları söndürmemesi takdirinde bir çevre felaketi ile karşı karşıya kalabiliriz. Petrol Bakanlığı şimdiye kadar 3 itfaiye aracı göndermiş bulunuyor ancak henüz bir kuyuyu bile söndürmeyi başarmadılar.’’

Ancak Petrol Bakanlığı söz konusu iddiayı yalanlayarak, Irak petrol şirketinin 4 petrol kuyusundaki yangını söndürmeyi başardıklarını ve petrolün Dicle nehrine girmesini önlediklerini bildirdi.

Irak El-Nehreyn banka müdürü ve ekonomi uzmanı Dr.Abdul Hüseyin El-Munzari bir açıklamada söz konusu yangın olayının tahmini olarak günlük Bir Milyon Doları aşkın zarar verdiğini belirtti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı