HABERLERIrak

IŞİD Teröristleri Musul’da Tamamen Kuşatıldı

IŞİD terör örgütü Irak kuvvetleri tarafından Musul şehrinin batısına giden yolların kesilmesinin ardından şimdi tamamen kuşatılmış durumdalar.

Irak kuvvetleri Musul’un batısına giden bütün yolları kapattılar ve IŞİD mensuplarını bu ülkedeki son kalelerinde kuşattılar.Uluslararası IŞİD ile mücadele koalisyonunun Amerika temsilcisi Robert McGurk bu bilgiyi paylaşarak basın mensuplarına şu açıklamalarda bulundu: “IŞİD teröristleri kuşatılmış durumdalar. Dün gece Irak Ordusu Dokuzuncu Zırhlı Birlikleri bu örgütün Musul’un kuzeybatısındaki Baduş yakınlarında bulunan kalesine ve Musul şehrine giden son yolu kesti.
Musul’da konuşlanan bütün silahlı gruplar, bu şehirde yok olacaklardır.”Musul’un batısından elde edilen bilgilere göre, Irak hükümet kuvvetleri ve IŞİD arasında şiddetli çatışmalar yaşanmaktadır ve McGurk’un ifadesine göre, Irak kuvvetleri yavaş yavaş ilerleyerek Musul’un batı kırsalında kontrolü ele geçirecekler.Aynı zamanda Irak Ortak Kuvvetleri Sözcüsü Orgeneral Yahya Resül, bu kuvvetlerin eski Musul şehri kıyılarında bulunan Bab-ı Tub bölgesine saldırı düzenlediğini açıkladı.Yahya Resül şu ifadelerde bulundu: “Bu zorlu bir savaştır. Biz kendilerini halkın arasına gizleyen ve patlayıcı bubi tuzakları ve intihar bombaları kullanan düşmanla düzensiz bir şekilde savaşıyoruz. Operasyonlarımız sivillerin zarar görmemesi için dikkatli bir şekilde ilerlemelidir.”Irak kuvvetleri yaklaşık 5 hafta önce Musul’un doğusunun yarısında kontrolü ele geçirdiler ve şimdi şehrin batı yarısında kontrolü sağlamak için IŞİD ile savaştılar.Musul Bağdat’tan sonra Irak’ın en kalabalık şehridir. Dicle Iramağı bu şehri ikiye bölmektedir. Musul’un batı yarısı, doğu yarısından biraz küçük olmasına rağmen nüfus yoğunluğu olarak daha kalabalıktır.Musul’un yarısında yaklaşık 750 bin kişinin bulunduğu tahmin edilmektedir ve halkın gıda ve sağlık hizmetlerine ihtiyacı vardır ve halkın bu durumu Birleşmiş Milletleri ve insan hakları kuruluşlarını endişelendirmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı