DÜNYAİranSon Dakika

IŞİD’in önemli bir komutanının İran İstihbaratınca öldürülmesi

Tesnim Haber IŞİD’in üst düzey bir yetkilisinin Kirmanşah’taki karmaşık bir operasyonda öldürülmesi olayını yayınladı.

Bu yıl Temmuz ayında İran İslam Cumhuriyeti tarafından İran’ın batısında çok önemli askeri ve istihbarat operasyonu gerçekleşti ve bu operasyonda en tehlikeli terörist ekipler etkisiz hale getirildi.

Olay şu şekilde cereyan etti: İki terörist grup belirli hedeflerle Irak sınırından geçerek Kirmanşah yoluyla ülkeye girecek ve İran sınırları içine ve Kirmanşah eyaletine ulaşacaklardı.

Bu iki ekibin büyük ve önemli hedefleri vardı ve bu hedeflerinin gerçekleşmesi halinde bir sonraki hedefleri olan terör operasyonları gerçekleştirmek için daha fazla şansları olacaktı.

Bu terör ekiplerinin asıl amacı İran’a yeni bir komutan göndermek ve bu komutanı güvenli bir bölgede konuşlandırmaktı ve bu kişi IŞİD terör örgütünün operasyon yardımcısı Ebu Aişe isimli kişiydi.

Ebu Aişe IŞİD’in asıl komutanlarındandı ve edinilen bilgilere göre, tekfirci terörist grup olan IŞİD’in operasyon yardımcısıydı ve özellikle Haziran ayında İran İslam Cumhuriyeti İstihbarat Bakanlığı tarafından etkisiz hale getirilen grup gibi, İran’a gönderilen terörist grupların başarısız olmasıyla birlikte, IŞİD bu komutanı İran’a gönderme kararı aldı ve İran’da üst düzey terör operasyonları gerçekleştirmesi için onu İran’a gönderdi.

İstihbarat Bakanlığı tarafından gerçekleşen bu büyük operasyonda birçok terörist grup, bomba yapımında kullanılan birçok teçhizatla birlikte keşfedildi ve bu ekiplerin Tahran’ın 50 bölgesinde intihar eylemleri gerçekleştireceği ortaya çıktı.

Tekfircilerin İran’daki önceki operasyon planlarının başarısız olmasıyla birlikte, IŞİD daha büyük bir şey yapma ve her şeyden önce yönetimini düzeltme ve daha sonra terör eylemleri gerçekleştirme kararı aldı.

Operasyonlardan birkaç hafta sonra

Birkaç ay sonra, tekfircilerin İran’a yeni bir komutan gönderme operasyonunun ilk aşaması başladı.

Ebu Aişe 2 terör ekibiyle birlikte batı sınırlarından ayrı olarak İran’a girecekti ve görünüşe göre her şey çok iyi bir şekilde ilerliyordu.

Ebu Aişe’nin içinde bulunmadığı ilk terörist ekibinin İran’a girişi sırasında, Kirmanşah Necef-i Eşref Karargâhı bu terörist ekip ile çatışmaya girdi ve terör örgütü mensuplarını sıfır noktasında öldürdü.

Ama diğer taraftan Ebu Aişe, ikinci ekiple farklı bir noktadan İran’a girdi ve hiçbir sorun yaşamadan sınır şehri olan Kirmanşah’ta konuşlandı ve saklandı.

Bu terörist gruplar arkalarında bir iz bırakmamak, ortamın sakinleşmesi ve nihai olarak konuşlanacakları bölgeye gitmek için ilk konuşlandıkları yerde birkaç gün kalmak zorundaydı.

Her şey başından beri gözlemleniyordu

Ebu Aişe ve kuvvetleri Kirmanşah eyaletinde bulundukları evin öğrenildiğini ve emniyet güçlerinin gözetimi altında olduğunu anladılar ve bir süre sonra bulundukları bölgenin öğrenildiği kesinleşti.

Teröristler kaçmaya karar verdi ama bulundukları ev kuşatılmıştı ve onlarda mecburen ve belki bir kaçış yolu oluşabilir diye,  ellerinde bulunan önemli ölçüdeki silah ve mühimmatla çatışmaya girmeye karar verdi. Hatta çatışmalar sırasında bir terör örgütü mensubu giydiği intihar yeleğiyle kendini patlattı.

Yaşanan bu çatışmada bütün terör örgütü mensupları öldürüldü ve İran kuvvetlerinden bir keskin nişancı IŞİD terör örgütü operasyon yardımcılarından ve komutanlarından olan Ebu Aişe’yi öldürdü.

Ebu Aişe’nin rahat bir şekilde İran’a girişi

İlk terörist grubun sınır bölgesinde etkisiz hale getirilmesine rağmen ikinci grubun ülkeye girmesi olayı şu şekilde cereyan etti: Ebu Aişe’nin Irak sınırından İran’a girmesi İran istihbaratı, Necef-i Eşref Karargâhı ve kara kuvvetleri tarafından bilinmekte ve takip edilmekteydi. Terör örgütü mensuplarının kimlikleri belirlendi ve ilk andan itibaren kontrol altına alındı.

İran istihbarat güçleri bu terörist grubun hedeflerini, imkânlarını ve bağlantılı oldukları kişileri öğrenebilmek ve bu örgüt mensuplarını sağ olarak tutuklamak için İran’a girişleri sırasında önlerindeki bütün engelleri kaldırdı.

Bu terörist grup İran’a girdikten sonra da İstihbarat kuvvetleri tarafından gözlemlendi ve bu kişiler hakkında bilgi toplandı.

Bu başarılı operasyon Devrim Muhafızları Kara Kuvvetlerinin Kirmanşah Necef-i Eşref karargâhı tarafından, İstihbarat Bakanlığının ve polis güçlerinin işbirliği ile gerçekleşti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı