DÜNYAİranORTADOĞU

İslam dünyasından Suudi rejiminin tutumuna tepki

İran Hac ve ziyaret kurumu başkanı, İslam dünyasının, geçen yıl vuku bulan Mina faciasıyla ilgili Suudi rejiminden açıklama talep etmesi gerektiğini söyledi.

İRNA’nın bildirdiğine göre İran Hac ve Ziyaret kurumu Başkanı Said Evhadi dün Tahran’ın 30 km. batısında yer alan Kerec ili Cuma namazı hutbeleri öncesi yaptığı konuşmada, Mina faciasıyla ilgili bu kurumun çalışmalarını ve uluslararası kurumlar nezdindeki girişimleri hakkında açıklamada bulunarak, Suudi rejiminin Mina faciasında şehit olanların gerçek sayısını açıklamaya dahi yanaşmadığını bildirdi.

Mina faciası ve daha önceki yıllarda hacılar için vuku bulan öteki olaylar ve faciaların genelde Suudi rejimi ve hanedanını kifayetsizliğini gösterdiğini belirten Evhadi, bu yıl İranlı hacılardan kutsal beldelere gönderilmesi konusunda yapılan tüm girişimlere rağmen Arabistan Hac ve ziyaret bakanının, güvenliğin Suudi makamları açısından siyasi bir anlam içerdiğini ve bu konuda her hangi bir garanti verilemeyeceğini söylediğini belirtti.

Bu yıl Mina faciasında hayatını kaybedenlerin birinci yıl dönümlerini anma törenlerinin İran’ın yanı sıra 14 ülkede düzenleneceğini belirten İran Hac ve ziyaret kurumu başkanı, bu törenin uluslararası bir boyut kazanarak Suudi rejimi yetkililerinin kötü tedbirleri ve liyakatsizliklerinin gösterilmesine çalışılacağını belirtti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı