DÜNYAHABERLERSuriye

İsrail savaş uçağı Beşar Esad’ın talimatıyla vuruldu

Lübnan Hizbullah Hareketi Genel Sektreteri, İsrail’e ait savaş uçağının Beşar Esad’ın talimatı üzerine vurulduğunu ifade etti.

Lübnan Hizbullah Hareketi Genel Sektreteri Seyyid Hasan Nasrullah, bugün Beyrut’ta gerçekleşen Direniş Şehitlerini Anma Töreni’nde bir konuşma yaptı.

Seyyid Hasan Nasrullah’ın konuşmasının satır başları şöyle:

İsrail, ABD Başkanı Donald Trump’ı bir fırsat olarak görüyor. Bu yüzden de Golan Tepeleri’ni tamamen ele geçirmeye çalışıyor.

ABD halen IŞİD’i bir araç olarak kullanıyor. Bu terör örgütünün yenilgiye uğratılmasına rağmen ABD Suriye’nin bazı bölgelerini işgal etmeyi planlıyor. Çünkü Fırat’ın doğusunda petrol ve doğalgaz rezervleri bulunuyor.

Trump, Irak’ı da petrol rezervleri şeklinde görmekte. Irak halkı bu konunun farkındadır. Trump, ABD’nin Irak’taki eski yanlışlarını tekrarlamamak istemediğini söylemişti. Ancak olup bitenler onun iddialarına terstir.

Geçen hafta Suriye’de meydana gelen olay iyi bir kazanımdır. İsgalci rejimin uçağını vurma talimatını Beşar Esad verdi. Bu Suriye’nin verdiği bir karardı. İran veya başka bir ülkenin bu olayda rolü yoktur. Suriye kendini savunma hakkına sahiptir.

Filistinliler ABD’nin Kudüs kararına karşıdırlar. Bundan sonra İsrail kolaylıkla bir savaşa girişemez. Çünkü herhangi olası bir savaşta zafere ulaşıp ulaşmayacağından asla emin olamaz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı