DÜNYAİNSAN HAKLARIMEDYA ANALİZMısırSon Dakika

İsrail: Siyonizm için en iyi Mısır, Sisi’nin yönettiği Mısır’dır

Tel Aviv Üniversitesi’ne bağlı İsrail Ulusal Güvenlik Araştırmaları Merkezi, yayınladığı raporda Sisi’nin Mısır cumhurbaşkanlığına seçilmesini değerlendirdi. Raporu Avriem Kam isimli bir araştırmacı hazırladı.

Rapordan önemli bazı noktaları aşağıda dikkatine sunuyoruz:

Mısır’da Sisi’nin seçilmesi İsrail Devleti için en iyi ve en uygun imkanı doğurmuştur. Onun yönetiminin, İsrail’e düşmanlık besleyenlere göre çok daha iyi olacağı açıktır. Hamdin Sabbahi’nin yerine Sisi’nin seçilmesi daha kesin bir çözüm yolu olmuştur. Zira, Sabbahi, son olarak İsrail’den rızası olmadığını ve Hamas’ı desteklediğini ifade etmiştir. Oysaki, Sisi Hamas’ı terör örgütü olarak görüyor.

Sisi, Siyonist İsrail ile barış meselesine stratejik önem atfediyor. Bir an olsun bunun öneminden şüphe duymuyor. Askeri geçmişi nedeniyle İsrail ile güvenlik koordinasyonunun pozitif yönlerini çok iyi biliyor.

Sisi, Camp David’e bağlı kalacağını çok açık bir şekilde ilan etti. Anlaşmanın içeriğinde bazı değişiklikler talep ederek, askeri ateşeliği gündeme getirecek. Bu da Mısır’ın Sina üzerindeki güvenlik hakimiyetini genişleterek orada mücadele etmesinde, Gazze’ye yapılan silah transferini önlemesinde önemli bir fonksiyon görecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı