DÜNYAHABERLERİran

Kasımi: Arabistan, Dışişleri Bakanının iddiaları fazla sıkıcı hale gelmiştir

İran İslam Cumhuriyeti dışişleri bakanlığı sözcüsü Behram Kasımi, Suudi yetkililerin özellikle dışişleri bakanı Adil el’Cubeyr’in İran İslam Cumhuriyetinin bölgede yapıcı çabaları ve rolü aleyhindeki asılsız ve boş suçlamalarının sürekli tekrarlandığını ve sıkıcı hal aldığını söyledi.
Kasımi yaptığı açıklamada, terörist, tekfirci grupların şiddetine maruz kalan Suriye ve bölgede İran’ın İslam ülkelerine ve masum Müslüman halka askeri müsteşarlık desteği vermesinin bölge ve dünyanın istikrar ve güvenliğinin korunması doğrultusunda olduğunu belirterek, bütün bölge ülkelerden beklentinin, halkın daha fazla ölümünün önlenmesi, güvenlik ve barışın geri getirilmesi için yapıcı ve olumlu girişimlerde bulunmak için çaba göstermeleri olduğunu bildirdi.
Bölgenin istikrarsızlık nedenleri ve gizli gerçeklerinin her zamandan daha fazla aydınlandığını belirten Kasımi, gerçeklerin yanlış gösterilmesi ile vicdanların adlanılmayacağını söyledi.
Bölgede ve dünyada tutumunu değiştirmesi gereken ülkenin Arabistan olduğunu ifade eden Kasımi, o ülkenin Yemenli kadın ve çocuklara saldırılarını kesmenin yanında İslam ülkelerindeki terörist guruplara desteğini de kesmesi gerektiğini vurguladı.
Kasımi, ‘’ İran İslam Cumhuriyetine, bölgede güvenlik, terörizmin kökenlerinin kazıtılması, ülkerin toğrak bütünlüğünün korunması, İslam dünyasının birliği, İslam dünyası düşmanlarının ortak tehdidinin önlenmesi en öncelikli konulardır ve en iyisi Arabistan bölgedeki davranışlarını gözden geçirsin ve akılcılığı hayal yerine uygulasın’’ dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı