İranORTADOĞU

Kasımi: Türkiye diğerlerini itham ederek müdahaleci ve yayılmacı politikalarını haklı çıkarmaya çalışmakta

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Behhram Kasımi, Türkiye’nin diğerlerini itham ederek ve hayali iddialar ortaya atarak komşularına karşı müdahaleci ve yayılmacı politikalarını haklı çıkarmaya çalıştığını söyledi.

Türkiye Cumhurbaşkanının İran aleyhine ifade ettiği iddiaları reddeden Kasımi bu iddiaların kabul edilemez ve açıklanamaz olduğunu belirterek, ‘’Maalesef Türk yetkililerinin bazı komşularıyla ilgili temelsiz, müdahaleci ve sorun yaratan açıklamaları devam etmektedir’’ dedi.

Kasımi, Türkiye başbakan yardımcısının İran’da bulunan 3 milyon mültecinin Türkiye ve Avrupa’ya yola çıkacağı ile ilgili doğru olmayan ve alakasız iddiasını reddederek, ‘’İran 30 yılı aşkındır komşularından milyonlarca mülteciye ev sahipliği yapmaktadır ve Türkiye, İran’dan 30 yılı aşkındır milyonlarca mülteciyi nasıl barındırdığını öğrenmeli. İran bu insani konuyu hiçbir zaman belli hedefler ve siyasi maksatlarla başka ülkeler aleyhine kullanmamıştır’’ dedi.

Kasımi, Türk yetkililerine insani konuları siyasi çatışmalara karıştırmamalarını tavsiye ederek, komşu ülkelerin egemenlik hakları ve Suriye ile Irak milletlerinin kendi hükümetlerini seçmeleri isteğine saygı duymalarını söyledi.

Kasımi, ‘’İran İslam Cumhuriyeti komşuların milli egemenliği ve toprak bütünlüğüne saygıyı milletler ve ülkeler arasında ilişkilerin gelişmesi için en iyi seçenek olarak görmekte ve komşularla yapıcı diyalogu onları itham etmek yerine ilişkilerin gelişmesi için en iyi yöntem olarak görmektedir’’ dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı