DÜNYAİranSon Dakika

Kısıtlamalar, İran’ın Nükleer Alandaki İlerlemesine Engel Değil

İran İslam cumhuriyeti Atom Enerjisi Kurumu Sözcüsü, kısıtlamaların İran’ın nükleer gelişmesine engel teşkil etmediğini söyledi.

Dün el-Alem Televizyonuna konuşan İran İslam cumhuriyeti Atom Enerjisi Kurumu Sözcüsü Behruz Kemalvendi, İran’ın yeni stratejisinin, büyük reaktörlere oranla daha işlevsel ve verimli küçük nükleer reaktörlerin yapımı olduğunu bildirdi.

İran’ın 100 megavatlik güçte nükleer santraller yapmak için gerekli planlamalar yapmakta olduğunu bildiren İran İslam cumhuriyeti Atom Enerjisi Kurumu Sözcüsü, bu hususta İran’ın mekran bölgesinde iki küçük nükleer santralin yapımı için Çin ile görüşmelerin yapıldığını ve bu hususta iyi ilerleme sağlandığını söyledi.

İran’ın temel siyasetinin müzakere yönünde olduğunu ve ilerleme ve kalkınmasına engel olmadığı sürece kısıtlamaları kabul edebileceğini belirten Kemalvendi, İran’ın hatta barış amaçlı nükleer enerji alanındaki ilişkilerini bile geliştirmeye, özellikle komşu devletler ve bölge ülkeleri ile bu hususta iyi ilişkiler içinde olabileceğini söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı