DÜNYAFilistinİNSAN HAKLARIMEDYA ANALİZ

Korsan İsrail: Filistin devleti’nde özgürce askeri operasyon yapabilmeliyiz

Korsan İsrail Savunma Bakanı Moşe Yaalon, Amerika Birleşik Devletleri’nin Filistin Yönetimi ve İsrail arasında nihai anlaşma sağlanmasının ardından uygulanmak üzere önerdiği güvenlik planıyla ilgili çekincelerinin olduğunu söyledi.

Yaalon, işgal ordusunun Filistin Devleti’nde askeri operasyon yapabilme özgürlüğünün garanti altına alınması gerektiğini bildirdi.

İsrail Radyosu, Yaalon’un Amerika’nın gelecekte imzalanacak barış anlaşmasıyla birlikte Batı Yaka’da uygulanması için hazırladığı güvenlik planın birçok maddesine itiraz ettiğini ve özellikle de Ürdün Vadisi dışındaki bölgelerden işgal ordusunun çekilmesi önerisine karşı çıktığını söyledi.

İstihbarat teknolojisinin ve erken uyarı sistemlerinin yeterli olmayacağını ileri süren Yaalon, Filistin topraklarının tümünde İsrail’e yönelik olası bir saldırıyı önlemek için işgal ordusunun operasyon yapabilmesinin gerektiğini ifade etti.

Yaalon, Amerikan güvenlik planında yer alan “sınır kapılarında Filistinlilerin de görev yapması” önerisine de karşı çıkarken Filistin tarafından henüz herhangi bir açıklama yapılmadı.

Bu arada, İsrail Ekonomi Bakanı Naftali Bennett, işgal hükümetinden Batı Yaka’nın bir kısmının İsrail topraklarına katılmasını isteyerek, “400 bin yerleşimciye karşılık 70 bin Arabın yaşadığı bölgenin İsrail’in egemenliği altına alınması fikrini destekliyorum” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı