DÜNYAİNSAN HAKLARI

Korsan İsrail İbzig mezrası sakinlerini evlerinden kovdu

İşgal güçleri Kuzey El-Ağvar’daki “İbzig” mezrasında yaşayan Filistinlileri bölgede geniş çaplı askeri tatbikat yapılacağı bahanesiyle bu sabah (25 Mart Salı) evlerinde uzaklaştırdı.

Kaynaklara göre, işgal güçleri mezranın bulunduğu bölgeyi girişe kapalı askeri bölge ilan etti ve bölgede yaşayanları evlerinden uzaklaştırarak akşama kadar evlerine dönmelerinin yasak olduğunu söyledi.

İşgal güçleri dün “İbzig” mezrasına baskın düzenleyerek bölgede yaşayan Filistinlilere bugün sabah 07:00′den önce bölgeyi terk etmeleri gerektiğini bildirdi. Bölgede askeri tatbikat yapılacağını söyleyen işgal güçleri Filistinlileri akşama kadar evlerine dönmemeleri yönünde uyardı.

İşgal güçlerinin evlerinden uzaklaştırdığı 18 ailenin sabah erken saatlerden itibaren akşama kadar açık alanda kalacağı ve aralarında kadınların ve çocukların da bulunduğu 150 kişinin tatbikatın bitmesini bekleyeceği bildirildi.

Sekiz bin dönüm alana sahip “İbzig” mezrasının beş bin dönümü işgal ordusu tarafından eğitim faaliyetleri ve tatbikatlar için askeri alan ilan edilirken, bin dönümü de ırkçı ayrım duvarı tarafından tamamen mezradan koparıldı.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı