DÜNYAHABERLER

Liberman: Lübnan’la üçüncü bir savaş istemiyoruz

Siyonist İsrail Rejimi Savaş Bakanı Avigdor Liberman, ülkesinin Lübnan ile yeni bir savaşa niyetinin olmadığını belirtti.

İşgal rejimi İsrail radyosunun haberine göre, siyonist İsrail Savaş Bakanı Liberman, başkanlığını yürüttüğü İsrail Evimiz Partisi’nin (Yisrael Beiteinu) toplantısında yaptığı konuşmada, “İran, Suriye’de İsrail’e karşı bir altyapı inşa etmeye, Lübnan’da füze üretim merkezi oluşturmaya ve Gazze’de de Hamas’ı güçlendirmeye çalışıyor.” dedi.

Liberman, şunları söyledi: “Biz Lübnan’da füze üretimiyle ilgilenen kişileri biliyoruz. İran’ın Suriye’de konuşlanmasına izin vermeyeceğiz. Gazze’de de Hamas’ın tünellerini yok etmeye kararlıyız. Lübnan ile üçüncü bir savaşa girmek istemiyoruz ancak, Lübnan’ın da büyük bir füze üretim merkezine dönüşmesine izin vermeyeceğiz.”

Siyonist rejim savaş bakanı İsrail’in Lübnan’la ilk iki savaşta İsrail’in çok ağır can kaybı ve hasar aldığını ve geri çekilmeye mecbur kaldığını ise itiraf etti.

Siyonist İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Rusya ziyaretine dair ise Liberman, “Önemli olan Rusya ile Suriye konusundaki diyaloğumuzu sürdürmemizdir. Bütün diyalog kanalları açık tutulmalıdır.” ifadelerini kullandı.

2011’den bu yana İsrail savaş uçakları zaman zaman Lübnan hava sahası üzerinden Suriye’ye geçiyor, İran destekli Hizbullah güçlerine ve rejime ait askeri noktalara saldırılar düzenliyor.

İsrail Temmuz 2006 yılında Lübnan’a karşı savaş başlatmış ve bu savaş 33 gün sürmüştü. Ancak 14 Ağustos tarihinde Lübnan Hizbullah güçlerinin zaferiyle sonlandı ve işgal rejimi ağır can ve mal kaybı vererek Lübnan topraklarından geri çekilmeye mecbur kaldı.

Siyonist İsrail rejimi ayrıca 2014 yılında da Gazze’ye saldırdı ve Gazze’nin alt yapısının %76’sını imha etmesine rağmen Filistin direnişi sonucu savaşı yenilgiyle sonlandırmaya mecbur kalmıştı.

İsrail ordusu, Lübnan sınırında 5 Eylül 2017’de, on binlerce askerin katıldığı ve 11 gün süren, son 20 yılın en büyük askeri tatbikatını gerçekleştirmişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı