DÜNYAHABERLER

Libya-Fransa Arasında Askeri Müdahele Krizi

Libya’daki Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başbakanı Fayiz Sirac’in, Fransa hükümetinden ülkenin doğusundaki varlığına ilişkin resmi açıklama talebinde bulunduğu bildirildi.

UMH Başbakanı Sirac, sosyal paylaşım sitesi Facebook hesabından yaptığı açıklamada, Fransa’nın Trablus Büyükelçisi Antoine Sivan ile 27. Arap Birliği Zirvesi sırasında Moritanya’nın başkenti Novakşot’ta görüştüğünü belirtti.

Sivan’a Fransa’nın Libya’nın doğusundaki varlığını protesto ettiklerini kaydeden Sirac, Fransa hükümetinden ülkenin doğusundaki varlığına ilişkin resmi bir açıklama yapmasını istediğini dile getirdi.

Sirac, Fransa’nın Libya’daki varlığının uluslararası normların ihlali ve devletin egemenliğine yönelik kabul edilemez bir müdahale olduğunu kaydetti.

Sirac, Sivan’ın UMH’yı tamamen destekledikleri konusunda Paris’in tutumunun açık olduğunu ve olayı açıklamak için resmi bir bilgilendirmenin yapılacağını ifade ettiğini aktardı.

Fransa’nın Trablus Büyükelçisi Antoine Sivan’ın, cumartesi günü 3 Fransız askerinin Libya’nın Bingazi kentinde ölümüyle ilgili olarak Ulusal Mutabakat Hükümeti (UHM) Başkanlık Konseyi’ne çağrıldığı bildirilmişti.

UMH Başkanlık Konseyi Başkan Yardımcısı Ahmed Maitik, düzenlediği basın toplantısında, konseyin, Fransa’nın Libya’daki askeri varlığını kabul etmediğini belirtmişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı