DÜNYASuriye

Los Angeles Times gazetesi: Türkiye’nin Hatay kenti silah pazarına döndü!

ABD’de yayımlanan LA Times gazetesi Hatay’da görüştüğü Suriyeli muhalifler üzerinden Hatay’ın bir silah pazarına döndüğünü yazdı.

Los Angeles Times gazetesinden Patrick J. Donnell Türkiye sınırındaki Suriyeli muhaliflerle görüştü. Özellikle Hatay bölgesinin muhaliflerin lojistik üssüne dönüştüğünü yazan Donnell, kentin silah pazarı ve yaralanan muhalifler için tedavi merkezi olarak da kullanıldığını yazdı.

Suriyeli muhaliflerin Türkiye’de açıkça silahla dolaşamadıklarını, ancak silahların ve askeri malzemenin çam ormanları, zeytinlikler ve nar ağaçlarıyla kaplı bölgedeki güvenli yerlerde saklandığını söyleyen Los Angeles Times muhabiri, yaralı muhalif askerlerin ve sivillerin de tıbbi bakım için sınırdan rahatlıkla geçirilebildiklerini vurguladı.

Patric J. Donnell imzalı haberde Türkiye devletinin bu durumu görmezden geldiği ise şu sözlerle ifade edildi: “Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Esad’ın istifa etmesi çağrısına katılmasıyla, Türk makamları yüzlerini öteki tarafa çeviriyor gibi görünüyor. Ankara hükümeti geçen ay Suriye uçaksavarlarının bir Türk jetini düşürmesinden sonra sınırdaki askeri güçlerini artırdı, ama buradaki askerler genellikle rahat görünüyor ve rahat kışlalarından pek çıkmıyorlar.”

Bölgenin muhaliflerin lojistik ve silah üssüne dönüştüğünü anlatan haberde, dağınık durumdaki muhaliflerin yeterli silah ve para bulamadıkları için büyük bir hayal kırıklığı yaşadıkları da söyleniyor.

Los Angeles Times’ın haberinde muhaliflerin çatı örgütü haline getirilmek istenen ve omurgasını Müslüman Kardeşler’in Suriye kolunun oluşturduğu Suriye Ulusal Konseyi’nin, Katar ve Suudi Arabistan başta olmak üzere Körfez ülkelerinden 15 milyon dolar aldığını açıkladığı aktarılıyor. İstanbul merkezli örgüt, bu parayı özellikle Halep civarındaki Özgür Suriye Ordusu militanlarını finanse etmek için kullanmış.

Yine Donnell’ın Türkiye’de görüştüğü bir başka muhalif de 100 civarında üyesi olan bir kişi birliği yönettiğini söylüyor ve militanlarının son üç aydır 120 dolar civarında para aldığını açıklıyor. Kendisini Ebu Yasin diye tanıtan militan, bu paranın Körfez ülkelerinden geldiğini ve Müslüman Kardeşler tarafından kendilerine ödendiğini tahmin ettiğini söylüyor.

Los Angeles Times’ın haberinde dikkat çeken bir başka tanıklık ise Mahmud Şeyh Elzur adlı kişinin söyledikleri. Daha önce ABD’nin Atlanta kentinde Katerpiller satıcılığı yaptığını söyleyen Elzur, savaşmak için anavatanına dönmüş ve kendisini Türkiye’de bulmuş.

Elzur para ve silah bulmakta zorluk çekmelerinden yakınıyor ve birkaç gün önce Arizona’nın Cumhuriyetçi senatörü John McCain’e bir mektup yazarak destek istediğini açıklıyor. Vaşington ve İstanbul’dan bazı kişileri aradığını söyleyen Elzur, henüz kimseden kesin bir söz alamadığını ifade ediyor.

Görüşü alına bir başka kişi ise yine sınırın Türkiye tarafında ikamet eden, kendisini Ebu Abed diye tanıtan kişi. Ebu Abed, Suriye’deki durum nedeniyle silah fiyatları tavan yapınca kendi silahını yapmaya başlamış. Kendisine “gerilla lideri” diyen Ebu Abed, Türkiye’deki ikametgahında imal ettiği el yapımı roketatarları özellikle Lazkiye bölgesinde yaptıkları operasyonlarda kullanıyormuş.

Kara borsada Kalaşnikof fiyatının 1000 doların üzerinde, kurşunun tanesinin ise 2 dolar civarında olduğu bilgisi de teröristlerden öğreniliyor. Bir yıl önce fiyatlar beşte biri kadarmış. Türkiye’deki geçici ikametgahında bulunan Atlanta menşeli Suriyeli muhalif Elzur ise RPG roketlerinin tanesinin 1300 dolar olduğunu açıklıyor. Rus yapımı bir T-72 tankına bu roketlerden 13 tane atmış, ama tankı yine de durduramamış. “15 bin dolar gitti” diyor Elzur.

Bunların hepsi şu anda Türkiye’de yaşıyor…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı