DÜNYAFilistinİNSAN HAKLARI

Mahmut Abbas, ABD’nin önerisini reddetti

Özerk Filistin yönetimi başkanı Mahmut Abbas, Amerikan dışişleri bakanı john Kerry’nin, uluslar arası anlaşmalara imza atmaktan vazgeçmesi yönündeki önerisini reddetti.

Alınan haberlere göre, özerk Filistin yönetiminden bir yetkili, Mahmut Abbas’ın ABD dışişleri bakanının önerisini reddettiğini bildirirken, Abbas’ın Perşembe akşamı Kerry ile yaptığı telefon görüşmesinde de bu kararından vazgeçmeyeceğini bildirdiğini söyledi.

Bilindiği gibi Abbas, Filistinli tutsakların salıverilmemesine tepki göstererek, geçen Çarşamba günü 15 uluslararası anlaşmaya imza atmış ve bu durum Gazze’deki Filistin hükümeti tarafından da olumlu bir adım olarak değerlendirilmişti.

Filistin halkının Abbas’tan İsrail ile barış müzakerelerine son vermesini de beklediğini ifade eden Gusayn, Hamas’ın, İsrail ile masaya oturma prensibini reddettiğini ve Filistin topraklarının silahlı direniş ile özgürleştirilmesinden yana olduğunu vurguladı.

Filistin Devlet Başkanı Abbas, İsrail yönetiminin Filistin ile barış müzakereleri çerçevesinde 29 Mart Cumartesi günü bırakılması öngörülen Filistinli tutukluların 4. grubunu serbest bırakmamasına tepki göstererek, 15 uluslararası anlaşmaya imza attıklarını açıklamıştı.

ABD arabuluculuğu ile geçen yıl temmuz ayında yeniden başlatılan barış sürecinde diplomatik müzakereleri sürdürmek için ırkçı İsrail, 1993 Oslo Antlaşması’ndan önce tutuklanan 104 Filistinli tutsağı serbest bırakmayı kabul etmişti. Siyonist İsrail’in bu adımına karşılık Filistin tarafı da süreç sonuna kadar BM’de gözlemci devlet olmasından sonra kazandığı hakları kullanarak ırkçı İsrail’i uluslararası mahkemelere ya da kuruluşlara götürmeme taahhüdünde bulunmuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı