DÜNYAFilistin

Mescidi Aksa ibadete açıldı ama polis kuşatması sürüyor

Siyonist işgal rejiminin dün (30 Ekim Perşembe) Mescidi Aksa’yı ibadete tamamen kapatmasına yönelik sert tepkiler üzerine bugün Cuma namazı için ibadete açılacağı bildirildi. Ancak işgal güçlerinin bu kutsal mabet etrafındaki polis kuşatmasının devam ettiği ve Cuma namazına gelenleri tek tek denetlemeye hazırlandığı, Cuma namazı konusunda yine yaş sınırlaması uyguladığı haber verildi.

İşgal güçlerinin Mescidi Aksa üzerindeki polis kuşatmasını sürdürmek için bu kutsal mabede çıkan cadde ve sokaklara yine çok sayıda polis gücü yerleştirdiği, kontrol noktaları oluşturduğu ve barikatlar kurduğu ifade edildi.

İşgal rejiminin, Mescidi Aksa’nın yıkılması ve yerine siyon mabedinin inşa edilmesi için yürütülen çalışmaları organize ettiği bilinen aşırı siyonist Yehuda Glick’e yönelik suikast girişimini bahane ederek bu mabedi tamamen ibadete kapatması Filistin’de büyük tepkilere neden olmuştu ve bugün Cuma namazı sonrasında Filistin’in genelinde protesto eylemleri düzenleneceği bildirilmişti. İşgal rejiminin Mescidi Aksa’yı yeniden ibadete açmak zorunda kalmasında da bu tepkilerin ve protesto eylemleri için yapılan çağrıların etkili olduğu tahmin ediliyor.
Ancak Mescidi Aksa üzerindeki hâkimiyeti tamamen gayri meşru olan işgal rejiminin, Kudüs’ü işgalinden bu yana ilk kez başvurduğu tamamen ibadete kapatma uygulaması tüm İslâm âlemine meydan okuma olarak değerlendiriliyor. Böyle bir meydan okumanın da Mescidi Aksa’nın geleceği açısından önemli tehlikeler içerdiğine dikkat çekiliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı