DÜNYAFilistinHABERLERORTADOĞU

Muhammed Bin Selman’dan Kudüs’e İhanet

Suudi Arabistan, Kudüs meselesi konusunda el-Fetih aracılığı ile insiyatifi ele geçirmeyi amaçlıyor.

Suudi Arabistan, Kudüs meselesi konusunda el-Fetih aracılığı ile insiyatifi ele geçirmeyi amaçlıyor. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman, Kudüs konusunda yeni bir girişim başlatıyor. Muhammed bin Selman’ın Kudüs’teki kutsal mekanların himayesi konusunda Ürdün’ün rolünü kabul etmediği hatta bu konuda geçtiğimiz haftalarda Ürdün Kralı II. Abdullah ile sert bir tartışmaya tutuştuğu iddia ediliyor.

Muhammed Bin Selman’ın yeni Kudüs girişimiyle ilgili olarak birkaç gün önce Filistin Yönetimi’ne “Kudüs halkının sabrını güçlendirmek” için yüksek meblağlı bir ekonomik yardım gönderdiği belirtiliyor.

Kudüs girişimi çerçevesinde Muhammed Bin Selman’ın ofisinin yürüttüğü çalışma çerçevesinde Kudüs’ün önde gelen bazı din adamları ve aktivistlerinin Riyad’a davet edildiği hatta bu konuda el-Fetih’in aracı kılındığı ifade ediliyor.

Konu hakkında Londra’da yayın yapan Reyul Yevm Gazetesi’ne bilgi veren yetkili kaynaklar, Suudi Arabistan ziyareti için El Fetih Yürütme Kurulu üyelerinden birinin de aralarında bulunduğu bir ekibin çalışma yaptığını ve bu ziyarette Muhammed Bin Selman ile görüşüleceğini belirttiler.

Öte yandan Reyul Yevm’e değerlendirmelerde bulunan Amerikalı bir kaynak, Suudi Arabistan’ın, Kudüs konusunda yeni bir açılım yapma meselesine büyük önem atfettiğini ve bu girişimin de Suudi Arabistan’ın Kudüs üzerindeki etkinliğini arttırmayı hedeflediğini belirtti.

Suudi Arabistan tarafından başlatılan bu girişimin, Siyonistlerin önde gelen siyasetçilerinden Isaac Herzog tarafından dile getirilen proje ile örtüşmesi ise dikkat çekiyor.

Suudi Arabistan destekli Elaph gazetesine verdiği röportojda Isaac Herzog, Kudüs konusunda Suudi Arabistan’ın insiyatif üstlenme zamanının geldiğini ve Filistin ile İsrail arasında olası bir barış anlaşmasında İsrail’in Kudüs’teki kutsal mekanların hakimiyetinin Suudi Arabistan’a bırakılmasına soğuk yaklaşmayacağını belirtmişti.

Herzog ayrıca şu ifadeleri kullanmıştı: “Müzakerelerde, kutsal mekanların durumuna ilişkin noktaya geldiğimizde Suudi Arabistan’ın mutlaka sorumluluk üstlenmesi gerektiğini düşünüyorum. Suudi Arabistan, Mekke ve Medine’deki kutsal mekanların idaresini yürüten tecrübeli bir aktör”.

Muhammed Bin Selman’ın söz konusu yeni Kudüs girişiminin, Trump Yönetimi ile Suudi Arabistan arasında Kudüs’ün Ebu Dis mahallesini Filistin’in başkenti olarak öngören ve yüzyılın anlaşması olarak nitelenen utanç anlaşmasının bir parçası olduğu ifade ediliyor.

Bu konuda Mahmud Abbas ile Muhammed bin Selman arasında Kasım ayında gizli bir görüşme gerçekleşmişti. Görüşmenin detaylarına ilişkin ilk bilgilerde Bin Selman’ın talepleri karşısında Mahmud Abbas’ın çekimser bir tavır ortaya koyduğu belirtilmişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı