HABERLERMEDYA ANALİZSuriye

Obama: Suriye’ye askeri müdahalede ABD olmayacak

Obama Kosta Rika’da yaptığı konuşmasında “Suriye topraklarında Amerikan askerlerinin olduğu bir senaryoyu öngörmüyorum” dedi.

Barack Obama Kosta Rika’ya yaptığı ziyaretinde Suriye ile ilgili açıklamalarda bulundu. Obama öncelikli kendisinin bir ülkeyi baş kumandan gibi yönetmediğini söyleyerek koşulların değişebileceğini ve kendisinin Amerikan güvenliği hususunda bütün yetkiye sahipmiş gibi göründüğünü belirtti.

Obama buna ek olarak Suriye topraklarında Amerikan askerlerinin olduğu bir senaryoyu öngörmediğini dile getirdi. ABD Başkanı böyle bir durumun ne Suriye ne de ABD açısından iyi olmayacağını ekledi.

Esad hükümetinin kimyasal silah kullandığı şeklinde yer alan sahte haber ve spekülasyonların ardından ABD hükümetinden gelen açıklamalar , ABD’nin Suriye üzerine gerçekleştirebileceği olası askeri müdahaleyi de gündeme taşımıştı.

Obama’nın birkaç hafta önce söylediği “Kimyasal silah kullanımı bölgede “oyunu değiştiren” bir etki yaratır” sözleri de bu müdahale tartışmalarını alevlendirdi.

Obama, İsrail jetlerinin Suriye’de kimyasal silah tesisi olduğu iddia edilen bir tesisi bombalamasının ve askeri müdahale tartışmalarının şiddetlenmesinin hemen ardından yaptığı bu açıklama ile müdahale olmayacak mesajı vermeye çalıştı.

Batı istihbaratından bir yetkili ise Suriye’ye dönük askeri bir operasyonun geniş bir alan saldırısını gerektirdiğini ve yüksek risk taşıdığını dile getirdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı