DÜNYAİNSAN HAKLARIMEDYA ANALİZSon Dakika

Orta Afrika’da din savaşı çıkartılmak isteniyor

Orta Afrikalı araştırmacı İbrahim Osman, ülkede din savaşı çıkarılarak, Müslümanların baskı altına alınmak istendiğini belirtti.

Osman, yaptığı açıklamada, Orta Afrika Cumhuriyeti’nde, Müslümanlara yönelik saldırıları değerlendirdi. Son yaşanan olaylarda 600 kadar Müslüman’ın hayatını kaybettiğini ifade eden Osman, “Orta Afrika’da sadece Hıristiyanlar evlerini terk etmiyor, çok sayıda Müslüman ve eski Afrika dinlerine mensup insan, evlerini terk etmek zorunda kaldı” dedi.

Müslümanlara ait ev, işyeri ve ibadethanelerin saldırıya uğradığını ve kundaklandığını dile getiren Osman, ülkedeki Müslümanların zor durumda olduğunu anlattı. Fransa’nın Orta Afrika’ya “istikrar ve güvenlik için asker gönderdiğini” belirttiğini fakat Fransız askerinin gelmesinden sonra ülkede karışıklığın daha da arttığını savunan Osman, “bunun Fransa’ya sorulması gerektiğini” kaydetti.

Daha önce ülkede Hıristiyanlar ile Müslümanlar arasında bir sorun bulunmadığını söyleyen Osman, son dönemlerde ise Müslümanlar’a yönelik “düzenli saldırılar” gerçekleştirildiğini, bu saldırıların arkasında, 24 Mart’ta devrilen eski Cumhurbaşkanı François Bozize’nin olabileceğini ifade etti.

Bozize’nin yönetimi boyunca ülkede dini ayrımcılık yaptığı ve Müslümanlara karşı sert tutumuyla bilindiğini dile getiren Osman, Müslümanlara karşı saldırıların eski yönetimin ektiği “ayrımcılık tohumlarının” bir sonucu olduğunu da öne sürdü. Askeri darbeyle yönetime gelen Michel Am-Nondokro Djotodia’nın Müslümanlara yönelik ayrımcılığı ortadan kaldırdığını savunan İbrahim Osman, son yaşanan olayları, “Hıristiyan ve Müslümanlar arasında çatışma değil, Müslümanlara yönelik saldırganlık” olarak nitelendirdi.

Ülkedeki Müslüman nüfusun bilinenin aksine yüzde 30 oranında olduğunu iddia eden İbrahim Osman, şunları söyledi:

“Orta Afrika’da din savaşı çıkartılarak Müslümanlar baskı altına alınmak isteniyor. Orta Afrika’nın nüfusu 5 milyon ve bunun yüzde 40’ı Hıristiyan, yüzde 30’u Müslüman, yüzde 30’u ise eski Afrika dinlerine mensup topluluklar. Orta Afrika Müslümanları, asla diğer dini unsurlara karşı ayrımcılık yapmıyor.

Sonuçta hepimiz Orta Afrika vatandaşıyız. Orta Afrika Müslümanları zorla Müslüman olmuş kimseler değil. Ticaret yoluyla gelen tacirlerden İslamı öğrenmiş ve kendi istekleriyle kabul etmiş bir topluluktur. Biz de diğer topluluklar gibi Orta Afrika vatandaşıyız ve eşit haklara sahibiz. Bizim tek istemediğimiz şey din ayrımcılığı ve savaşıdır. Biz Müslümanlar ile Hıristiyanlar ve diğerleri arasında farklar var diye konuşmuyoruz. Orta Afrika vatandaşları olarak hep beraber ülkemizde yaşamak ve herkes ile kardeş olmak istiyoruz.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı