DÜNYA

Ortadoğu’da şiddetli yağışların bilançosu büyüyor

Ortadoğu’yu etkisi altına alan yağış ve fırtına sebebiyle Mısır’da 17; Ürdün’de dört kişi öldü.

Mısır’ın kuzeydoğusunda bulunan Nil Deltası’ndaki El-Buhayra ve El-Garbiyye illerinde geçen haftadan bu yana etkili olan şiddetli yağış ve fırtına nedeniyle ölenlerin sayısının 17’ye yükseldiği, 28 kişinin de yaralandığı bildirildi.

Mısır Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, geçen haftadan bu yana devam eden şiddetli yağış ve fırtına nedeniyle Nil Deltası’ndaki Buhayra ilinde 15 kişinin yaşamını yitirdiği, 27 kişinin yaralandığı, Garbiyye ilinde ise 2 kişinin öldüğü, 1 kişinin yaralandığı belirtildi.

Birçok kentte binlerce kişinin ev ve iş yerlerine zarar veren yağış ve fırtınanın, özellikle İskenderiye’de etkili olduğu, buradaki deniz seferlerinin durdurulduğu, ayrıca başkent Kahire’deki metro ulaşımının da elektrik kesintisi olasılığından dolayı yapılamadığı ifade ediliyor.

Ortadoğu’yu etkisi altına alan şiddetli yağış ve fırtına nedeniyle Ürdün’de hayatını kaybedenlerin sayısının 4’e çıktığı bildirildi.

Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, başkent Amman’ın Er-Rabiye bölgesinde, yaşadığı binayı su basan bir Mısırlı elektrik akımına kapılması sonucu yaşamını yitirdi. Başkentin merkezi noktalarından Cebel el-Hüseyin’de de bir evi su basması sonucu 23 yaşındaki bir kişi öldü.

Ürdün Sivil Savunma Teşkilatı’nın 400 evde su tahliye işlemi yaptığı ve araçları içinde mahsur kalan 750 kişiyi kurtardığı kaydedildi.

Ez-Zerka kentinde ise Sivil Savunma ekiplerinin çeşitli şirket ve fabrikalarda çalışan bin kişiyi tahliye ettiği belirtildi.

Dün de başkent Amman’ın Vadi Urcan bölgesinde bir apartmanı su basması sonucu Mısırlı apartman görevlisinin 4 ve 12 yaşlarındaki 2 çocuğunun öldüğü bildirilmişti.

Ürdün, yaklaşık bir haftadır kum fırtınası ve şiddetli yağış etkisi altında.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı