DÜNYAİNSAN HAKLARIİran

P5+1 ile İran arasındaki nükleer müzakerelerin yeni turu bugün başlıyor

P5+1 ile İran arasındaki nükleer müzakerelerin yeni turu bugün başlıyor. Pazarlıklar öncesi olumlu sinyaller gelirken, anlaşma sağlanması halinde hafifletilmesi beklenen yaptırımlardan bazıları da belli olmaya başladı.

İran ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleri ve Almanya’nın yürüttüğü nükleer pazarlıkların üçüncü turu bugün Cenevre’de başlıyor.

Zirve öncesi hem İran hem de ABD’den süreci destekler açıklamalar geldi. İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, müzakerelerden bir gün önceki İtalya ziyareti sırasında konuştu: Bence görüşmelerden başarılı sonuç almamız mümkün. Yeter ki taraflar siyasi azim ve iyi niyetle masaya otursunlar. Cenevre’ye bu tur sonunda anlaşmaya varma niyetiyle gidiyorum.

Amerika Birleşik Devletleri’nden de benzer açıklamalar geldi. Başkan Obama, kongre üyelerine, müzakereler devam ederken İran’a yönelik yeni yaptırım kararı alınmaması çağrısını yineledi. Obama, varılacak anlaşmayla İran’ın nükleer silah üretmediğini ispatlaması için zaman kazandıracağını belirtti.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada ise, İran’la uzlaşma zemini sağlanmaması halinde uranyum zenginleştirme çalışmalarının süreceği ve İran’ın nükleer stoğunun artacağına dikkat çekildi.

Cenevre’de anlaşma sağlanması halinde, hafifletilmesi beklenen yaptırımlardan bazıları da belli olmaya başladı.

ABD Başkanı Obama’nın Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice, Cenevre’de anlaşma sağlanırsa İran’a ait üzerindeki blokaj kaldırılacak nakİt miktarının 10 milyar dolardan az olacağını açıkladı. ABD ve Avrupa Birliği, nükleer programının barışçıl olmadığı iddiasıyla 10 yıldan fazla süredir iran’a yönelik ağır ekonomik ve ticari yaptırımlar uyguluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı