HABERLERRESİMLERSuriye

Patlamalarda Özgür Suriye Ordusu Parmağı

Reyhanlı patlamas 45 kişinin yaşamını yitirdiği patlamalar Türkiye’yi şoke etti. Hükümet, medya ve medyadan eksik olmayan uzmanlar olayı Esad yönetimine bağlamakta fazla aceleci. Öte yandan bölgeden gelen videolar, Reyhanlı’da halkın, olayın faturasını hükümete kestiğini gösteriyor.

Bütün bu tartışmaların ortasında, internete bir “korkunç ayrıntı” yansıdı. Fotoğrafta, Reyhanlı’da belediye binası yanında patlatılan araçlardan bakır telle bağlanmış, yanmış bir ceset görünüyor. Gerçekten de fotoğraf, patlatılan araçta, telle bağlanmış bir esirin olduğunu düşündürüyor.

DAHA ÖNCE DE AYNI EYLEM
Bu korkunç ayrıntı, herkesin unuttuğu bir başka korkunç ayrıntıya benzerliğiyle dikkat çekiyor. Geçtiğimiz Ağustos’ta dünya basınına yansımıştı: ÖSO çeteleri, ellerindeki tutsakları araçlara bindirip intihar saldırısında kullanıyordu. Esirleri otomobile kilitleyip intihar saldırıların kullanmak, ÖSO’nun taktiği olarak o dönemden beri biliniyor.

New York Times ile BBC televizyonunun duyurduğu habere göre, ÖSO çeteleri, esir aldıkları bir Esad yanlısını, “esir değişimi yapacağız” diye kandırarak bir otomobile bindirmişler ve Suriye ordusu kontrol noktasına sürmesini istemişlerdi. Ne olayı izleyen muhabirin ne otomobili süren esirin, otomobilde bombalar bulunduğundan haberi vardı. Sonunda, otomobil teknik bir nedenle patlamayınca, militanlar New York Times muhabirine durumu açıklamışlardı. BBC haberini, “bu kuşkusuz bir savaş suçu” sözleriyle bitiriyordu.
 

Konu ile alakalı olarak ilgili habere ulaşmak için lütfen tıklayınız

 

haber

 

tezgah

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı