DÜNYA

Petrol fiyatlarının düşmesi Katar’ın yatırım planları bozdu

Katar, petrol fiyatlarındaki düşüş nedeniyle 6,5 milyar dolar değerinde petrokimya tesisi planından vazgeçti.

Katar ve Shell, 6,5 milyar dolarlık petro kimya tesisi inşa planını “Dünya enerji piyasasındaki iklim” nedeniyle iptal ettiğini açıkladı.

Katar Petrol Şirketi ile merkezi Hollanda’da bulunan Royal Dutch Shell şirketinden yapılan yazılı açıklamada, 2011 yılında ortak girişim olarak planladıkları Al Karaana isimli projenin, “Mühendislik ve inşaat şirketlerine açtıkları ihalelerdeki teklifleri” değerlendirerek ticari anlamda “Makul olmadığı” gerekçesiyle iptal ediliği ilan edildi.

Katar’daki Ras Laffan Endüstriyel şehrinde yapılması planlanan yüzde 80 Katar Petrol, yüzde 20’si Shell’e ait petrokimya tesisinin “Özellikle enerji piyasasında hakim olan ekonomik iklim göz önüne alındığında maliyetini geri kazandıramayacağı” ifade edildi.

Al Karaana, ekonomik gerekçeler son aylarda iptal edilen ikinci proje. Devlete ait petrokimya ve çelik üreticisi Katar Endüstrileri, Eylül ayında 6 milyar dolarlık tesis inşası planlarından vazgeçmişti.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyesi Katar, dünyanın bir numaralı sıvılaştırılmış doğalgaz ihracatçısı ve Fars Körfezi’ndeki diğer enerji üreticileri gibi petrol, gaz ihracatı dışında petrokimya, aliminyum ve çelik fabrikalarıyla ekonomisini çeşitlendirmeye çalışıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı