DÜNYAHABERLERORTADOĞU

Reisi: Düşmanlar İran’ı tecrit etmek için komplo kurdu

Pazar günü öğleden önce Kurban ve Şehitlik Kültürünü Teşvik ve Geliştirme Yüksek Konseyi’nin dördüncü toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Reisi, İran’ın son günlerdeki huzursuzluğu hakkında yorum yaptı. 

Ayetullah Raisi, Batı’nın ülkemize yönelik medya tartışmasına dikkat çekerek, çifte standartlarından bahsetti.

İran’da Bayan Amini’nin ölümü konusu tam ve dikkatli bir şekilde takip ediliyor ve tüm yetkililer bunu vurguluyor, ancak aynı zamanda düşman geniş medya propagandaları hazırlayarak kamuoyunu yönlendirmeye çalışıyor. Afganistanda kız çocukları bir okulda Amerikan destekli terörist gruplar tarafından öldürülüyor ve kendini Aktivist ilan edenlerden hiçbir tepki yok! Böyle bir durumda Batılıların insan hakları ve kadın hakları peşinde olduğunu iddia etmek kabul edilebilir mi?” İran cumhurbaşkanlığına göre dedi.

Düşmanın ülkenin ilerlemesini engellemek için yeni bir komplo tasarlama amacını anlatarak, “İslam Cumhuriyeti ekonomik sorunları aşıp bölgede ve dünyada daha aktif hale gelirken, düşmanlar bölgeyi tecrit etme niyetiyle sahaya indiler, ama bu komploda da başarısız oldular.”

Son iki hafta boyunca İran, barışçıl bir şekilde başlayan ancak hızla şiddete dönüşen ülke çapında huzursuzluk yaşıyor.

İran’daki protestolar iki hafta önce Maha Amini’nin polis tarafından gözaltına alınmasının ardından ölmesi üzerine başladı. Mahsa Amini, polis yetkililerinin yayınladığı görüntülere dayanılarak gözaltında geçirdiği felç sonucu yere yığıldı. Olay, İran’da büyük bir öfke ve üzüntüye neden oldu ve ülkenin en yüksek siyasi kademelerinin olayı soruşturma ihtiyacını vurgulamasına neden oldu.

Mahsa Amini’nin ölümünün ilk günlerinde, Başkan Reisi trajik ölümle ilgili soruşturma emri verdi. Ayrıca Amini’nin ailesiyle de görüşerek başsağlığı diledi ve davayı takip etmeleri konusunda onları temin etti.

“Bu olayı Özbekistan seyahatim sırasında öğrendim ve derhal meslektaşlarıma özellikle konuyu araştırmalarını emrettim. Bu konunun boyutlarının netleşmesi ve hiçbir hakkın çiğnenmemesi için bu konuyu sorumlu kurumlardan talep edeceğimi temin ederim” diyen Başkan Raisi, aileye yaptığı açıklamada, “kızınız öz kızım gibi ve yaşadığınız acının aynısını yaşıyorum. Lütfen taziyelerimi kabul edin.”

Gösterilerde 40’tan fazla kişi öldü, onlarca kişi yaralandı, bazı özel ve kamu mülklerinde ağır hasar meydana geldi. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı