DÜNYAİranORTADOĞU

Riyad, İran karşıtı terör örgütüne destek veriyor

İran dışişleri bakanı danışmanı, Suudi rejimi eski istihbarat bakanının münafıklar güruhu terör örgütü lideri hakkındaki son açıklamasının Suudi rejiminin İran karşıtı terör örgütlerine çok geniş maddi ve güvenlik desteği verdiğini gösterdiğini söyledi.

Fars haber ajansının bildirdiğine göre Suudi prensi ve eski istihbarat başkanı Turki el-Faysal’ın, terör örgütü lideri Mesut Recevi’nin öldüğünü bildirdiği açıklamasına temas eden İran Dışişleri bakanı danışmanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Suudi istihbarat örgütünün özellikle son yıllar’da munafıklar güruhu terör örgütü ile yakın ilişki içinde bulunduğu konusunda kuşku duymamak gerektiğini bildirdi.

Turki Faysal’ın açıklamasının Arabistan’ın İran karşıtı terör örgütüne çok geniş maddi ve güvenlik desteği verdiğini açıkca ortaya koyduğunu belirten Abdullahiyan, terör örgütlerine destek verme konusunda Suudi rejiminin içine düştüğü stratejik hata ve yanlışın kendisi ve tüm bölge ülkelerini telafisi imkansız çok büyük zarar ve ziyanlara sürüklediğini bildirdi.

Suudi Prensi ve Suudi rejimi istihbarat kurumu eski başkanı Torki el’faysal, İran İslam Cumhuriyeti karşıtı halkın münafıkları örgütü elebaşı Mesut Recevi’nin öldüğünü söylemişti.

Faysal, dün Paris’te terör örgütünün yıllık konferansında yaptığı açıklamada, bu örgütün elebaşı Mesut Recevi’den ‘Merhum’ diye söz ederken, bu örgütün Arabistan tarafından desteklendiğini söyledi.

Torki el’Faysal, bu örgüte desteklerini resmi olarak ilan ederken, Meryem Recevi’ye hitaben bir kaç kez ‘Mesut Recevi’den ‘Merhum’ diye bahsetti. Bu açıklama Recevi’nin öldüğü şeklinde değerlendiriliyor.

Arabistan rejiminin sözkonusu yetkilisi, bu örgütün yıllardır Arabistan’ın desteğinde faaliyet yürüttüğünü bildirirken, İran İslam Cumhuriyetine karşı bu örgütün zafer kazanacağı sözünü verdiği ve İran’ın Arap ülkelerinin içişlerine karıştığını iddia etti ama Arabistan’ın bu duruma engel olacağını söylemişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı