Son Dakika

Saldırganların Yemen’de İşlediği Cinayet Düşünülenlerin Ötesinde

Yemen Yüksek Devrim Komitesi Başkanı Husi, Suudi mütecavizlerin Yemen halkına yardımların ulaştırılmasına engel olduklarından söz ettiklerine işaretle, Katar Emiri’nin Yemenlilere yönelik insani tutumundan dolayı teşekkür etti.

Yemen Yüksek Devrim Komitesi Başkanı Muhammed Ali Husi attığı twitlerinde, Yemen’e saldıran koalisyonun “gerçek bir sınav” ile karşı karşıya olduklarını belirtti.

Yemen’in ordu ve halk güçlerinin kontrolündeki devlet daireleri ve kurumlarında çalışan memurların maaşlarının ödenmemesine dikkat çeken Husi şu şekilde bir soruyu gündeme getirdi: “Maaşları ödemek için hava köprüleri veya güvenli koridorlara ihtiyaç yok o zaman niçin mütecaviz Amerikan-Suudi-BAE ülkeleri ve müttefikleri bir milyon 200 binden fazla ailenin elini tutan maaşları ödemekten kaçınıyorlar; Oysa onlar, merkez bankasının Sana’dan Aden’e taşınmasıyla sırf, maaşları ödemeyi üstlenmişlerdir?”

Husi, sadece söz ve söylemlerin Yemen milletini açıklıktan kurtarmayacağını vurguladı.

Yemen’e saldıran ülkelerin yardım için koridorlar açtıklarını ilan ettiklerini, bu sözün onların bundan önce yardıma engel olduklarını gösterdiğini söyleyen Husi, yardım ulaştırma amacıyla koridor açtıklarına dair açıklamalarının sadece saldırgan ülkelerin prestijini düzeltmek için olduğunu kaydetti.

Yemen Yüksek Devrim Komitesi Başkanı ayrıca, gözlemcilerin koalisyonu Yemen’de işlediği cinayetlerin düşünülenlerin ötesinde olduğu gerçeği bildiklerini kaydetti.

Mütecaviz Suudi Koalisyonu resmi Sözcüsü Türki Maliki, pazartesi günü yaptığı açıklamada; Sana ile Hudeyde arasında insani hedefler için güvenli koridorların açıldığı haberini duyurmuştu.

Bu arada Yemen Yüksek Devrim Komitesi Başkanı Husi, Katar Emiri’nden maaş kriziyle mücadele için Yemen milletinin yardımına koşmasını isteyerek, Yemen milletinin bu tür girişime olumlu ve hakkettiği şekilde karşılık vereceğini belirtti.

Katar Emiri’nin ekonomik kriz yaşayan birçok ülkenin yanında durduğuna dikkat çeken Husi, dayatılan saldırıdan kaynaklanan sorun ve sıkıntıları geride bırakmaları için Yemenli kardeşlerinin yanında durmasının ona yakışır bir girişim olduğunu ifade etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı