DÜNYAHABERLER

Şebbiha fotoğrafları dediler, silahlı muhalifler çıktı!

Suriyeli muhaliflerin uluslararası medyada kara propaganda yapmak için uydurduğu haberlerin gerçek yüzü ifşa olmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta için Daily Mail gazetesinde yayınlanan ve Esad’a bağlı Şebbiha militanlarına ait olduğu iddia edilen fotoğrafların muhalifler tarafından uydurulduğu ortaya çıktı.

Daily Mail tarafından yayınlanan fotoğraflarda kaslı, iri ve sakallı adamlar ellerindeki silahları ya kendi şakaklarına ya da arkadaşlarının kafalarına dayar halde görülüyorlar. Gazetenin “Hayalet Katiller” olarak nitelendirdiği Şebbihalar, haberde Hula ve Humus’taki katliamlardan sorumlu tutuluyor. Vücutlarına Beşar Esad’ın dövmelerini yaptırdığı iddia edilen Şebbiha, habere göre günde 130 avro ücret alıyor, siyah tişörtler giyiyor ve “etnik temizliği idare ediyor”. Yine habere göre, Şebbihalar kalaşnikof ve maçete taşıyorlar.

Londra merkezli İnsan Hakları İçin Suriye Ağı isimli bir örgütten Musab Azzawi ile de görüşen gazete, Azzawi’nin “Onlar canavar gibilerdir. Şişkin kasları, büyük gövdeleri ve sakalları vardır. Vücutlarını şişirmek için steroid alırlar.” dediğini aktardı. Azzawi Şebbiha’yı “düşük zekalı” olarak nitelendirirken, “güçlü olmaları ve rejime kör bağlılıkları” nedeniyle korkunç olduklarını belirtti.

Silahlar oyuncakmış!

Daily Mail’in haberini değerlendiren Ürdünlü el Bawaba gazetesi ise, Şebbiha olduğu iddia edilenlerin elinde kalaşnikof olmadığını, bunun yerine iki yarı otomatik tabanca yer aldığını belirtti.

Gazete tabancaların İsrail yapımı Desert Eagle’ın kuru sıkı bir imitasyonu olduğunu söylüyor.

Bir başka oyuncak silah vakası

Youtube’a konan bir videoda 11 tane siyah giyinen yüzü maskeli muhalifin yayınladığı bir mesaj görülüyor. Ellerinde daha çok “terörle mücadele” timlerinin kullandığı MP-5 türü bir tüfek olduğu görülen militanların okuduğu bildiride, “Allah yolunda” Esad’ın cani rejimine karşı savaştıkları söylenirken, arka tarafta Özgür Suriye Ordusu’nun bayrağı

Bütün bu tabloda tuhaf bir nokta olduğunu, New York Times’a konuşan Royal Armories silah müzesi küratörü Jonathan Ferguson belirtiyor: Silahlar oyuncak!

Ferguson’a göre, görüntülerdeki 11 kişi Çin yapımı MP-5 imitasyonu oyuncak olan TD-2007’leri tutuyorlar. Ferguson, bu oyuncakların 5 yaşın üzerindeki çocuklara uygun olduğunu belirtiyor. Ferguson, muhaliflerin silaha uydurma bir uzun namlu eklediklerinin de altını çiziyor. Zaten Ferguson’a göre bu namluları koymasalardı, silahların oyuncak olduğu fark edilmeyebilirdi.

NYT’nin haberinde, Suriyeli silahlı grupların kendilerini “elit savaşçılar” olarak göstermek için yoğun bir propaganda faaliyetinde bulunduklarına dikkat çekiliyor.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. valla bu hayvanlar olsa olsa abd’nin besili hayvanlarıdır.yani bu tiplere yani şişkin kaslar,pis yüzler hepsi abd nin ordusundan tipler(rambo).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı