DÜNYAFilistin

Siyonist yahudi yerleşimciler Mescid-i Aksa’ya baskın düzenledi

Onlarca fanatik Yahudi yerleşimci ve haham bu sabah (1 Ekim Çarşamba) işgal polisinin yoğun güvenlik önlemleri altında El-Mağaribe Kapısı’ndan girerek Mescid-i Aksa’ya baskın düzenledi.

Safa Haber Ajansı’na konuşan El-Aksa Vakıf ve Kültür Mirası Müessesesi Enformasyon Müdürü Mahmud Ebu’l-Atâ, 85 Yahudi yerleşimcinin fanatik hahamlar öncülüğünde ve gruplar halinde Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlediğini, grupların özellikle doğu bölgesinde ayin yapma girişiminde bulunduklarını fakat Mescid-i Aksa’da bulunan cemaatin buna engel olduğunu açıkladı.

Yahudi yerleşimcilerden bir grubun Kubbetu’s-Sahra sahanlığına çıkmak istediğini ve batı kemerlerine kadar ulaştığını fakat cemaatin direnişi sayesinde yerleşimcilerin Mescid-i Aksa dışına çıkarıldığını kaydeden Ebu’l-Atâ, cemaatin yüksek sesle tekbir getirerek baskını protesto ettiğini söyledi.

İşgal polisinin Mescid-i Aksa’nın kapılarında güvenlik uygulamalarını sıkılaştırdığını ve girişte kimliklere el koyduğunu bildiren Ebu’l-Atâ, önümüzdeki saatlerde baskına katılan Yahudi yerleşimcilerin sayısının artabileceğini ve işgal polisinin, politikacılarının, medyasının ve sivil toplum kuruluşlarının Mescid-i Aksa’da gerginliği tırmandırmaya çalıştığını ifade etti.

Kurban Bayramı boyunca Mescid-i Aksa’nın Yahudi yerleşimcilere ve turistlere kapalı olacağını söyleyen Ebu’l-Atâ, bayramdan hemen sonra baskınların yeniden başlamasını beklediğini bildirdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı