DÜNYAFilistinHABERLER

Siyonist Yahudiler Safed Üniversitesi’nde Duvarlara Irkçı Sloganlar Yazdı

İşgal altındaki Filistin topraklarının tümünde Yahudi yerleşimcilerin Filistinlilere yönelik saldırıları sürerken, 1948’de işgal edilen topraklarda bulunan Safed Üniversitesi’nde okuyan Filistinli öğrenciler, Yahudi grupların gerçekleştirdiği ırkçı saldırılardan şikâyetçi.

Yahudi yerleşimcilerden bir grup, Safed Üniversitesi kampüsü duvarlarına ırkçı sloganlar yazdı. Grup ayrıca işyerlerinin duvarlarına, üniversite girişine, öğrencilerin yurtlarına ve otobüs duraklarına Filistinli öğrenciler aleyhine kışkırtıcı afişler astı.

Safed Üniversitesi’nde son yıllarda Yahudi yerleşimcilerin Arap öğrencileri hedef aldığı birçok ırkçı olay gerçekleşti. Yahudi yerleşimciler öğrencilere saldırıp evlerini kundaklarken, kentin hahamı da Yahudilere verdiği fetvada Filistinli öğrencilere ev kiralamanın haram olduğunu söyledi ve Filistinli öğrencilere evlerini kiraya veren Yahudilerin boykot edilmesini istedi.

Filistinli öğrenciler, işgal altındaki Filistin topraklarının kuzeyindeki Filistin kentlerine ve beldelerine yakınlığı ve maddi imkânsızlıklar nedeniyle Safed Üniversitesi’nde okumayı tercih ediyor.

İşgal rejimi parlamentosu Knesset’teki Arap milletvekillerinin ve Filistinli şahsiyetlerin sürekli talebine rağmen işgal yönetimi 1948’de işgal edilen Filistin topraklarında Filistinli öğrenciler için ayrı üniversite kurulmasına izin vermiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı