DÜNYAHABERLERSuriye

Suriye cumhurbaşkanı: Siyasi çözümün başarısı için teröre destek kesilmelidir

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar el Esad bugün Birleşmiş Miletler (BM) genel sekterinin Suriye özel temsilcisi el Ahdar el İbrahimi ve ona eşlik eden heyeti kabul etti.

Görüşmede el-Esad İbrahimi’den, Suriye’ye ilişkin düzenlenmesi beklenen Cenevre II Konferansına hazırlık olarak bölge devletlerine gezi turunda bulunduğu temaslar ve sonuçlarına ilişkin bir sunum dinledi.

El Esad; Suriye’deki krize herhangi bir siyasi çözümün başarılı olması için terör gruplarına sağlanan desteğin kesilmesi koşulunun altını çizdi. El Esad aynı zamanda kiralık ve tekfirci teröristlerin sponsorluğunu yapıp Suriye topraklarına girişlerini kolaylaştıran, onlara muhtelif lojistik, silah ve para desteği sağlayan devletlere tüm bu desteklerini kesmeleri için baskı uygulanması gereğine vurgu yapan el Esad; diyalogun başlatılması ve arzu edilen hedeflerine ulaşması için uygun zemini hazırlamada bu koşulların temel bir gereksinim teşkil ettiğinin altını çizdi.

Suriye’nin geleceğini belirleme yetkisine sahip olan yegane tarafın Suriye halkı olduğunu belirten el Esad; üstüne uzlaşılacak herhangi bir çözümün, herhangi bir dış müdahaleden uzak bir şekilde mutlaka Suriyelilerin onayını alması ve ideallerini yansıtması önemini ifade etti.

Cenevre II konferansının düzenlenmesi yönünde harcanan çabalara ışık tutan İbrahimi, bu çabaların Suriyelilerin bir araya gelip ülkedeki krizi mümkün olan en kısa zamanda çözmeleri ve Suriye’nin geleceğine ilişkin ön belirtileri ortaya koyma üzerine odaklandığını ifade etti.

Görüşmeye Başbakan Yardımcısı Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Velid el Muallim, Cumhurbaşkanlığı siyasi ve basın danışmanı Büseyna Şaban ve Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Yardımcısı Faysal Mikdat katıldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı