DÜNYASon DakikaSuriye

Suriye dışişleri bakanı: Gelişmeler bazı ülkeler için sürpriz oldu

Suriye dışişleri bakanı Velit el Muallim, Suriye’nin terörle mücadele meselesinde sivil vatandaşları muhafaza ve devletler egemenliği ilkeleri çerçevesinde bütün uluslararası çabaların yanında durduğunu belirtti.

BM Genel Kurulu 69. Dönemi toplantılarında Suriye adına konuşma yapan el Muallim “Geçen yıl burada durduğum günden beri çok büyük değişiklikler gerçekleşti. Gelişmeler burada bulunan bir çok ülkeye sürpriz oldu ama bizim için sürpriz olmadı. Çünkü, biz üç buçuk yıl boyunca şimdi vardığımız noktaya varmamak için uyarıları tekrarlıyorduk” dedi.

Sana haber ajansına göre, BM kürsüsünde konuşmaların çoğu uluslararası toplumdan çözmesi beklenen ekonomik ve siyasal sorunlara yoğunlaştığını hatırlatan Muallim şu anki gelişmelerin dünyanın başına gelen bütün siyasal ve ekonomik sorunlardan daha tehlikeli bir hal olduğundan artık öncelik verilmediğini kaydetti.

Suriye’nin terörün sınır tanımadığını ve Suriye’nin sınırları içerisinde mahsur kalmayacağını belirten Muallim bu radikal düşüncenin kendinden başka kimseyi tanımadığını, kesmek ve katletmekten başka bir şey bilmediğini ifade etti.

Tekfirci terörist düşüncenin dünya genelinde yayılması karşısında bütün herkesin tek bir duruş sergilemesinin zamanı geldiğini vurgulayan Muallim “IŞİD ve Nusra gibi diğer el Kaide uzantılarının Suriye ve Irak’ta sınırlı kalmayacaklarını, başta Avrupa ve ABD olmak üzere ulaşabileceği bütün bölgelere uzanacağını itiraf etme zamanı gelmedi mi?” diyerek geçen yıllardaki gelişmelerden ders çıkarmak ve bu tür örgütlenmelerin karşısında bütün uluslararası çabaları birleştirmek gerektiğini bildirdi.

ABD’nin çifte standardını sert bir dille eleştiren Muallim ABD yönetiminin “ılımlı” diye nitelendirdiği örgütlere silah, mal ve eğitim yardımında bulunmasının şiddet ve terörü yükseltmek için ve Suriyelilerin kanının dökülmesi ve krizin uzaması için bir reçete olduğunu ifade etti.

Terörle mücadelenin uygulanmayan uluslararası kararlarla gerçekleşmeyeceğini dillendiren Muallim terörle mücadelenin kararları uygulamaktan, askeri saldırılardan ve en önemlisi terörist örgütleri silahlandıran, destekleyen, eğiten, finanse eden ve kaçıran devletlerin durmasından geçtiğini kaydetti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı