DÜNYAİNSAN HAKLARISuriye

Suriye, İran ve 5+1 grubu arasında sağlanan anlaşmayı memnuniyetle karşıladı

Suriye Arap Cumhuriyeti; İran halkının çıkarlarını garantilemesiyle birlikte nükleer enerjiyi barışçıl amaçlı kullanma hakkını sağlaması itibarıyla İran ve 5+1 grubu arasında sağlanan anlaşmayı memnuniyetle karşıladı.

Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığında yetkili bir kaynak bugün SANA’ya yaptığı açıklamada; Suriye Arap Cumhuriyetinin bugün sabah saatlerinde İran İslam Cumhuriyeti ile 5+1 grubu ülkeleri arasında Cenevre’de sağlanan anlaşmayı memnuniyetle karşıladığını ifade etti. Kaynak Suriye’nin; kardeş İran halkının çıkarlarını garantilemesine ilaveten nükleer enerjiyi barışçıl amaçlı olarak kullanma hakkını tanıması itibarıyla söz konusu anlaşmanın tarihi bir anlaşma niteliği taşıdığını belirtti.

Söz konusu anlaşmanın sağlanmasının bölge davalarının siyasi yollarla çözülmesinin her daim bölge güvenliği ve istikrarının sağlanmasında siyasi yolları kullanmanın daha etkin ve daha doğru sayıldığına bir kanıt teşkil ettiğine dikkat çeken kaynak; dış müdahale ve güç kullanma tehditlerinde bulunmaktan uzak durmanın önemini belirttiğine işaret etti.

Kaynak anlaşmanın aynı zamanda özellikle Suriye’nin Uluslar arası Kimyasal Silahları Yasaklama Örgütüne katılmasından sonra Ortadoğu Bölgesinin her türlü kitle imha silahlarından arındırılması yönünde uluslar arası çabaların yolunu açtığına vurgu yaptı. Bu amaç önünde tek engelin İsrail olduğuna dikkat çeken kaynak; İsrail otoritelerinin sahip olduğu nükleer tersanenin uluslar arası örgüt denetimine alınmasını reddettiğine işaret etti.

Kaynak anlaşmanın ayrıca İran’ın bölge istikrarı ve güvenliğinin sağlanmasındaki önemli rolünü bir kez daha belirttiğini ifade etti.

Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı kaynağı açıklamasının bitiminde; Suriye’nin, tarihi bir başarı sayılan bu anlaşma münasebetiyle kardeş İran halkı ve yönetimini kutladığını belirtti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı