DÜNYAHABERLER

Suriye İsrail İle Savaşa Hazır

Suriye ordusu Siyonist İsrail’in saldırılarına hazır. Suriye Ordusuna çok yakın bir kaynağa göre İsrail’in önemli bir askeri hedefe saldırması durumunda Suriye ve müttefikleri bunu karşılıksız bırakmayacak.

Söz konusu kaynak İsrail’in saldırmasının 9 Nisan’daki seçimlere bağlı olduğunu söyledi. Başbakan Benyamin Netanyahu’nun seçimi kaybedeceğini hissetmesi durumunda bir savaş başlatacağını ve seçim ile aleyhindeki yolsuzluk davasını ertelemeye çalışacağını ifade etti. Aynı kaynak ABD’nin muhtemel bir savaşın tüm taraflar için yıkıcı olacağını düşündüğü ve İsrail’in Demir Kubbe gibi savunma sistemlerine güvenmediği için THAAD savunma sistemini işgal altındaki topraklara konuşlandırdığını ekledi.

Askeri kaynak ayrıca Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın Tahran ziyareti ile İran’a bağlı askeri güçlerin Suriye’den çıkmasını istemeyeceğinin başta Avrupa Birliği ve ABD olmak üzere herkese gösterildiğinin altını çizdi. Bu ziyaret sayesinde Rusya Devlet Başkanı Vladmir Putin’in de Netanyahu’ya Suriye’de İran’a karşı bir şey yapamayacağını söyleme şansı yakaladığını sözlerine ekledi.

Öte yandan Suriye Devlet Bakan Yardımcısı Faysal Mikdad da geçtiğimiz hafta Birleşmiş Milletler Ateşkes Sağlama ve Denetleme Teşkilatı Başkanı Christine Lund ile  bir görüşme gerçekleştirdi. Mikdad Lund’a İsrail’in Golan Tepelerindeki işgale son vermemesi halinde saldıracaklarını söyledi. Mikdad İsrail ya da müttefikleriyle savaşmaktan korkmadıklarını da belirtti.

Mikdad’ın bu açıklamaları ABD’de bazı saenatörlerin Golan’ın İsrail’e ait olduğunun kabul edilmesini öngören yasa tasarısına bir cevap niteliği taşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı