DÜNYASuriye

Suriye Ordusu Halep’te İlerlemeye Devam Ediyor

Suriye ordusuna ait birlikler müttefik güçlerin de desteği ile Halep’in batısında bulunan El-Esed zahiyesi ve Menyan köyünü, birkaç saat süren şiddetli çatışmaların ardından tekfirci terör örgütünün elinden kurtarmayı başardı.

Askeri kaynaklar tarafından verilen bilgilere göre; Minan köyünün tamamen kurtarılması, Minan köyü ve bu köyün yayında bulunan karton fabrikasının tamamen kurtarıldığının ilan edilebilmesi amacıyla, operasyon teröristleri savunma bürosunun dağılması ve onların Halep batı dolaylarına kaçmasının ardından gerçekleştirildi. Bu köyün kurtarılmasında 30’dan fazla terörist öldürüldü ve onlarcası da yaralandı.

Minan köyünün kurtarılmasıyla, El-Esed’de ordu güçlerine takviye ve yardım ulaştırılması imkanı sağlandı. Öyle ki Ordu birlikleri Perşembe günü bu bölgelerin kurtarılması için operasyonu başlatmışlardır ve bu operasyonun ardından El-Esed, Hemat-ul Diyar ve El-Amel medreselerinin güneyinde bulunan alana doğru ilerleme sağlandı ve sonuç olarak geçtiğimiz akşam bu bölgelerin tamamen kurtarıldığı ilan edildi. Yine Suriyeli kaynaklarca ordu tarafından yapılan top ve füze saldırısında teröristlere ait araçların ve binaların hedef alındığını bildirildi. El-Nusra ve Ceyşul Fetih terör örgütlerine bağlı teröristler köylerde ve El-Mensure, El-Reşadid, Behsu-l İlmiye ve Han Esel bölgelerinde aldıkları yenilginin ardından korkuya kapıldılar. Minan ve El-Esed bölgesinin kurtarılma operasyonları Ceyşul Mucahidiyn olarak bilinen örgütün saha komutanı Ebuala Hermeyn’in de bulunduğu onlarca teröristin ölümüyle sonuçlandı.

Öyle ki Ceyşul Fetih hattı ve Halep’in batısında bulunan Reşadid bölgelerinde Suriye ordusu ile teröristler arasındaki şiddetli çatışmalar geçtiğimiz akşamdan bu yana devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı