DÜNYASon DakikaSuriyeTÜRKİYE

Suriye Sağlık Bakanlığından Türkiye’ye “ÖLDÜREN AŞI” Kınaması

Sağlık Bakanlığı “Koalisyon” oluşumun ve onun arkasında duran Türkiye hükümetinin, bu trajedide yer alan herkesin insanlık dışı uygulamalarını ve; uluslararası kanunlarca ithali ve dağıtımı yasaklanan aşı ve ilaçların girmesini kolaylaştırarak uluslararası kanun ve uluslararası ilişkileri organize eden ilke ihlallerini kınadı.

Bakanlık yayınladığı bir bildiride İdlib’in doğu kırsalında Maaret el Numan beldesinde 15 çocuğun, “Koalisyon” adlı oluşumun Türkiye hükümetinden aldığı yardımla çocuklara kaynağı belirsiz kızamık aşısı vermesi sonucunda 15 çocuğun şehit olduğunu, onlarca çocuğun boğulma hissettiğini aktardı.

Bakanlık, tıbbi reçete olmadan verilmesi, tıbbi meslekle alakasız kişi ve kurumlara teslim edilmesi yasaklanan aşı ve ilaçların girmesini kolaylaştırma, dağıtıma ve ithal etme girişimindeki uluslararası kanun ihlali, uluslararası ilişkileri organize eden ilkeleri görmemezlikten gelmeyi kınadı.

Bakanlık bu girişimler “Bölgedeki halkımızı tehlikeye sokuyor ve genel sağlığa tehdit teşkil ediyor” dedi.

Bakanlık, Türkiye sınırına yakın halkımızı Türkiye hükümetince sokulan ilaç ve aşılardan uzak kalmaya davet etti.

Halka ihtiyaç duyduğu bütün tıbbi hizmetleri ulaştırmada kararlı olduğunu vurgulayan Bakanlık Suriye Kızılay ve diğer uluslararası kurumlarla işbirliği yaparak bu gayretine devam edeceğini bildirdi.

Sağlık bakanlığı uluslararası toplumdan silahlı terörist çetelerin bir temsilcisi olan “Koalisyon” adlı örgütün bu ahlaksız ve insansız tavrını, bu trajedinin karşısındaki pişkinliğini kınamasını talep etti.

Uluslararası sağlık örgütlerini bu insanlık afeti kınamaya davet eden Sağlık bakanlığı, çocuğun gerekli sağlık hizmetini alma hakkını korumak ve insanı hor gören bu tür cani davranışların tekrarlanmamasını sağlamak için gerekli araştırmanın yapılmasını talep etti.

Kendisinin sağlam tıbbi standartlara göre çalıştığını, aşı ve ilaç verdiğini hatırlatan Sağlık Bakanlığı kendisine bağlı aşı ekiplerinin bütün bölgelere ulaşması için gerekli yardımların verilmesini istedi.

Sağlık bakanlığı çocukların sıhhatini korumak için devamlı aşı kampanyaları yapmaya ve sıcak bölgelere donanımlı ekipler göndermeye devam edeceğini belirtti.

Dışişleri Bakanlığı Cinayeti BM Genel Başkanına ve Güvenlik Konseyi Başkanına Bildirdi

Dışişleri Bakanlığı, Türkiye hükümetinin işbirliğiyle terörist örgütlere bağlı hayali sağlık kuruluşlarının çocuklara bozuk kızamık aşısı verip 15’ini şehit etme cinayeti hakkında BM Genel Sekreteri ve Güvenlik Konseyi Başkanına iki mektup gönderdi.

Dışişleri Bakanlığı “Silahlı terörist örgüt elebaşlarının, onların arkasında duran Türkiye hükümetinin ve bu cinayetin işlenmesini kolaylaştıran herkesin, bu çete tarafından işlenen yüz kızartıcı cinayetin ve uluslararası kanun ve insan hakları ilkeleri ihlalinin uluslararası toplum tarafından açık ve net bir şekilde kınanmalı” dedi.

Sağlık Bakanlığının ekiplerinin yabancı teröristlerin toplandığı bölgelerde görülen çocuk felcine karşı yaptığı hamlelerde takdir edilecek gayret gösterdiğini, bakanlığın bir sürü ekip üyesinin terörist gaddar kurşunlarla şehit edildiğini vurgulayan Dışişleri Bakanlığı o aşı kampanyalarının Suriye Arap Cumhuriyeti hükümeti ve sağlık ve eğitim çalışanlarının göstermiş oldukları gayreti sayesinde başarıyla sonuçlandığını belirtti.

Bakanlık, zamanında BM Çocuk Örgütü UNISEF Başkanı Anthony Lake’in gayretleri değişik bildirilerde taktir ettiğini hatırlattı.

Bakanlık, Suriye Arap Cumhuriyeti Hükümetinin 2165/2014 numaralı BM kararına uyarınca BM’e bağlı insani örgütlerin faaliyet gösterirken ülkeye girmeden ve çatışma çizgilerini ve uluslararası sınırları kullanmadan önce kendisine haber verilmesini istediğini belirtti.

Bakanlık, BM’e bağlı insani örgütlerin gönderdiği insani yardımların denetilmesini, Suriye’ye ulaşmadan önce komşu ülkelerde sağlık ve gümrük ekipleri tarafından açılıp kontrol etmesini talep etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı