DÜNYAHABERLER

Suriye’de düşürülen Rus uçağının pilotu milli kahraman ilan edildi

Suriye’nin kuzeyinde terör örgütleri tarafından hedef alınarak düşürülen Rus Su 25 savaş uçağının pilotu Rusya tarafından Milli kahraman ilan edildi.

Rusya televizyonu 2. kanalının haberine göre Rusya Savunma Bakanlığının teklifi ve devlet başkanı Putin’in kabul etmesi sonucu  İdlib’de terörist bir grup tarafından düşürülen Su-25 tipi Rus uçağının Ukrayna asıllı pilotu Binbaşı Roman Filipov, Suriye savaşına katkıda bulunan Rusya’nın en iyi pilotlarından biri olarak Rusya’da Milli kahraman ilan edildi.

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, İdlib’de terörist bir grup tarafından düşürülen Su-25 tipi Rus uçağının pilotu Binbaşı Roman Filipov, “Kendini paraşütle fırlatıp Tel Debes isimli yerleşim yerine inince, hayatının son anlarında, karşısındakilere göre çok daha sıradan olarak tanımlanabilecek silahlar ile adil olmayan bir savaş verdi fakat yine de teröristlerin kendisine yaklaşmasına izin vermedi.”

Bakanlığın açıklamasında, “Filipov ağır yaralı bir şekilde çevresi militanlar tarafından sarılınca ve onlarla arasında sadece birkaç on metre kalınca kendisini el bombası ile havaya uçurdu” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada ayrıca, Filipov’un kendini paraşütle fırlatmadan önce son ana kadar uçağı havada tutmaya çalıştığı ve uçağa füze ile saldırıldığını komuta merkezine iletebilecek kadar zaman bulduğu kaydedildi.

Diğer taraftan Bakanlık yetkilileri, Filipov’a ölümünün ardından Rusya Kahramanı nişanı verildiğini belirtti.

Şimdiye kadar 43 Rus askerinin Suriye’de hayatını kaybettiği ve onlardan sadece bir kaçına devlet nişanı verildiği belirtilmekte.

Rusya, söz konusu uçağın Amerikan silahları ile düşürüldüğünü açıklamıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı