DÜNYASuriye

Suriye’den, Amerika ve Türkiye’ye suçlama

Suriye’nin Birleşmiş Milletlerdeki Daimi Temsilcisi Beşşar el Caferi; BM Suriye özel temsilcisi Staffan de Mistura’dan ofisindeki en basit memura kadar akıl sahibi hiçbir kimsenin ‘Cenevre III görüşmelerinin sabote edilmesinden’ Suriye heyetinin sorumlu olduğunu söylemesinin mümkün olmadığını belirtti.

Lübnan el Menar Televizyonuna demeç veren Caferi, Mistura’nın, Suriyeliler arasındaki diyalog görüşmelerinin başarısız olduğunu ifade etmediğine dikkat çekerken, sadece askıya aldığını söylediğini açıkladı.

Caferi, Mistura’nın muhalefet heyetlerine davet göndermede BM Güvenlik Konseyinin 2254 sayılı kararını ihlal ettiğine dikkat çekerken, karar gereğince Suriyeliler arasında herhangi bir dış müdahale olmadan yapılacak görüşmelere davet edileceklerini taraflar arasında görüş alışverişi yapılarak belirlenmesinin yanı sıra tüm muhalefetin eşit bir şekilde temsil edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Suriye açısından terörle mücadele ve siyasi çözüm sürecinin birbirinden ayrı iki süreç olduğunun bir kez daha altını çizen Caferi; bunun da 2254 sayılı kararda açık ve net bir şekilde belirtilmiş olduğunu vurguladı.

‘Riyad muhalefeti’ heyetinin Cenevre’ye gelir gelmez önkoşullar öne sürdüklerine dikkat çeken Caferi; Suudi Arabistan rejiminin aleni açıklamalarında çekilmelerine izin vermesi ardından Cenevre’den çekildiklerine vurgu yaptı. Caferi Türkiye rejiminin de Suriyeli Kürtlerin diyalog görüşmelerine katılmalarını da engellediğine dikkat çekti.

Suriye’ye yabancı güçlerin kara müdahalesi konusunda ise Caferi, Türkiye’de Erdoğan rejimi, Al Suud rejimi ve Katar şeyhliğinin beş yıla yakın süredir ABD’nin desteği ve örtüsüyle tekfirci terörü desteklediklerine işaret etti. Bu tarafların dünyanın her yerinden azılı katilleri ve tekfircileri topladıklarına dikkat çeken Caferi; tümünün bir birinden daha radikal ve daha pervasız olduklarına vurgu yaparken, her şeye rağmen ABD’nin talimatları ve desteği olmadan Suriye’ye yönelik herhangi bir adım atmalarının mümkün olmadığını ifade etti. Caferi sonuç itibarıyla Türkiye, Suudi Arabistan yada diğer taraflar olsun Suriye’ye yönelik atacakları her adımı efendileri ABD’nin talimat ve desteğiyle olacağının altını çizdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı