DÜNYAİNSAN HAKLARISuriye

Suriye’den Helikopter Açıklaması:Helikopter Keşif Uçuşu Yapıyordu,Yanlışlıkla Türk Hava Sahasına Girdi Ve Uyarı Yapılmadan Düşürüldü

Suriye Ordu ve silahlı kuvvetler genel komutanlığı dün yayınladığı beyanda; silahlı kuvvetlerimize tabi bir keşif helikopterinin 16 Eylül Pazartesi günü öğleden sonra Türkiye sınırlarından giren teröristleri gözlemlemek için Lazkiye kırsalının Yunusiye Bölgesinin Bedama Köyünde yaptığı uçuş sırasında kaybolduğunu belirtti.

Genel komutanlık beyanında; helikopterin teknik bir hata sonucunda kısa bir mesafeyle Türk hava sahasına geçtiğini ve yönlendirme merkezinden geri dön emri alması ardından hemen Suriye hava sahasına döndüğünü belirtti. Türk savaş uçaklarının derhal ve uyarı olmaksızın helikoptere Suriye hava sahasına dönüşü sırasında direk ateş açtığını belirten komutanlık, helikopterin Suriye topraklarında düştüğünü ifade etti.

Komutanlık, helikopterin herhangi bir savaş görevinde olmadığına, sadece teröristlerin geçişlerini gözetlemeye çalıştığına, hata sonucunda kısa mesafeyle Türk hava sahasına geçtiğine dikkat çekti.

Türk uçakların aceleci bir tepki gösterip helikoptere uyarı olmaksızın Suriye hava sahasına dönüşü sırasında direk ateş açmalarının Erdoğan hükümetinin Suriye’ye karşı düşmanca niyetlerine bir kanıt teşkil ettiğini ifade eden komutanlık, aynı zamanda Erdoğan hükümetinin Suriye ile sırlarda gerginliği tırmandırma ısrarında olduğunun bir delili olduğunun altını çizdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı