DÜNYAİNSAN HAKLARIMEDYA ANALİZSon DakikaSuriye

Suudi Arabistan, Suriye’ye karşı savaşında silahlanmaya devam ediyor

Suudi Arabistan’ın son dönemde yaptığı yüklü silah alımında Suriye’de devam eden savaşın etkili olduğu iddia ediliyor

İngiliz Financial Times gazetesi, “kimsenin yakın zamanda bir tank işgali beklemediği Suudi Arabistan’ın AD’ye verdiği 15 bin anti-tank füzesi siparişinin arkasında Suriye’de yaşananlar olduğunu savundu.

Suriye’deki teröristler için satın alındığı iddia edilen 15 binden fazla Raytheon anti-tank füzesinin 1 milyar doların üzerinde bir maliyeti olduğu kaydedildi.

Son rakamlara göre Suudi Arabistan’ın stoğunda 4 bin anti-tank füzesi bulunuyor.

Sipariş edilen ve en gelişmiş model olarak gösterilen anti-tank füzelerinin, bir kara çatışmasına girmesi muhtemel olmayan Riyad yönetimi için “gerekli olmadığı” iddia ediliyor. Habere göre, “anti-tank silahlarına fazlasıyla ihtiyaç duyan” Suriye’deki teröristler, bu alışverişin asıl sahipleri.

Geçmişte, Riyad’ın Hırvatistan’dan aldığı anti-tank silahlarını Esad karşıtı teröristlere aktardığını yazan gazete, Ürdün’de eğitilen muhaliflere son dönemde 100 kadar Çin yapımı HJ-8 anti-tank füzesi gönderildiğini de öne sürdü.

Suudiler’in ABD anti-tank füzelerini teröristlere doğrudan gönderemeyeceğine dikkat çeken gazete, Riyad’ın başka ülkelerden aldığı silahları teröristlere gönderip, son siparişle stoğunu koruma yoluna gideceğini savundu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı