DÜNYAİNSAN HAKLARISon Dakika

Suud’un Cinayetleri Bitmek Bilmiyor, Hudeyde Ve Sa’da’ya Son 10 Günde 350 Saldırı

Yemen Silahlı Kuvvetler Sözcüsü Yahya Es Seri, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin başını çektiği koalisyonun son 10 gün içerisinde Sa’da ve Hudeyde’ye yönelik 350 saldırı düzenlediğini açıkladı.

Saldırılarda çok sayıda sivilin yaşamını yitirdiğini, birçok sivilin de yaralandığını kaydeden Es Seri, sivil yerleşim alanlarındaki çok sayıda binanın da saldırılardan zarar gördüğünü ifade etti.

Koalisyon güçlerinin kullanılması yasak olan silahları kullandığının altını çizen Es Seri, meydandaki savaşın Yemen ve Halk Komitelerinin lehine ilerlediğini dile getirdi.

Öte yandan, Başkent Sana’daki Birleşmiş Milletler temsilciliği önünde geniş katılımlı protesto gösterisi düzenleyen Yemenliler, ülkelerine yönelik ablukayı ve petrol gemilerinin Sana limanına yanaşmasına izin verilmemesini kınadı.

Bunun yanı sıra, Yemen ordusu ve Halk Komiteleri tarafından Batı Sahili ve Beyda’da Koalisyon güçlerine yönelik düzenlenen operasyonlarda çok sayıda askeri araç tahrip edilirken, koalisyon içerisinde yer alan 4 Sudanlı askerin hayatını kaybettiği kaydedildi.

El Mesire’de yer alan habere göre, Yemen Ordusu ve Halk Komitelerinin Batı Sahili’ndeki koalisyon güçlerine yönelik gerçekleştirdiği operasyonda Sudanlı askerlerin hedef alındığını belirtildi.

Ayrıca, Yemen güçleri Necran sınır bölgesi yakınlarındaki el-Ecaşir çölünde Suudi askerleri taşıyan bir zırhlı aracı hedef alarak imha etti.

Koalisyon güçlerinin ise, Hudeyde ve Sa’da’ya yönelik hava saldırılarında yaşamını yitiren sivillerin olduğu belirtilirken, onlarca yaralının olduğu ifade edildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı