DÜNYA

Terör destekçilerinin hakim olduğu BMGK güya teröre karşı mesaj verdi

Terör destekçilerinin hakim olduğu BMGK güya teröre karşı mesaj verdi. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), başta Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ve Nusra Cephesi olmak üzere, Irak ve Suriye’de faaliyet gösteren El Kaide ile bağlantılı terör örgütlerine yönelik hazırlanan karar tasarısını oy birliğiyle kabul ederek, teröre karşı güçlü mesaj verdi.

Irak ve Suriye’deki terör örgütlerini hedef alan 2170 nolu karar tasarısı, BMGK’nın dün öğleden sonraki oturumunda oylamaya sunuldu. Oylamada, 15 ”evet” oyuyla kabul edilen tasarı, BM’nin yaptırım gücünü ifade eden BM Şartı’nın 7′nci maddesi çerçevesinde kabul edilirken, BMGK’ya ekonomik yaptırım uygulama yetkisi veriyor.

İngiltere’nin BM Daimi Temsilcisi Grant, toplantının ardından yaptığı açıklamada, oy birliğiyle kabul edilen tasarıyla, terörizme karşı güçlü ve açık bir siyasi mesaj verildiğini söyledi.

ABD’nin BM temsilcisi de tasarının teröristlere ve onlara destek verenlere ağır darbe niteliğinde olduğunu bildirdi. Kabul edilen tasarıyla IŞİD ve Nusra Cephesi gibi Irak ve Suriye’de etkili olan silahlı terör gruplarına ”mali desteğin kesilmesi” ve ”kadrolarını güçlendirmelerinin önüne geçilmesi” yöntemiyle bu grupların neden olduğu ”tüm şiddet ve terör eylemlerine son verilmesi” hedefleniyor.

Karar, El Kaide ile BM’nin terör örgütleri listesinde bulunan IŞİD ve Nusra Cephesi’nin mali kaynaklarını ve eleman sağlama yöntemlerinin engellemesiyle birlikte iki örgütle bağlantıları bulunduğu belirtilen 6 isme de yaptırım getiriyor.

BM’ler böyle bir tasarıyı kabul ederken, Amerika, İngiltere, Irkçı İsrail, Arabistan gibi rejimler ise başta Suriye olmak üzere diğer bölgelerde teröristlerin en büyük hamisi durumundalar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı